Palimpsest kavramı üzerinden ankara gar kompleksi ve çevresini katmanlı haritalama yöntemiyle okumak
Reading the ankara train station complex and its surroundings through thick mapping methodology based on the concept of palimpsest
  1. Tez No: 934540
  2. Yazar: ASENA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE NURAY BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ankara Gar Kompleksi, kentin değişim sürecinin bir tanığı olarak, hem fiziksel varlığıyla hem de çevresinde yarattığı etkiyle önemli bir odak noktasıdır. Osmanlı Döneminde demiryolunun kente ulaşması ve son durak olmasıyla başlayan bu özellik, Cumhuriyet Döneminde süregitmiş ve Gar Kompleksi, bir ulaşım noktası olmanın ötesine geçerek kentsel hafızada derin izler bırakmıştır. Bu çalışma, Gar Kompleksinin süreç içinde oluşan katmanlı yapısını kentsel bağlamla ilişkilendirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Alanı metaforik bir yaklaşımla“kar küresi”olarak tanımlamak mümkündür. Tarihsel süreç içinde yaşanan siyasal, ekonomik ve sosyo-kültürel arka plan değişimlere rağmen alanın korunan fiziksel sınırları geçmişin ve bugünün birlikte okunmasını mümkün kılmaktadır. Tez kapsamında palimpsest kavramıyla ele alınan Gar Kompleksinde, kentsel katmanların bir aradalığı yeni anlamlar üretirken, aynı zamanda kentsel hafızanın heyecan verici bir anlatısını sunmaktadır. Çalışmada, bu katmanları analiz etmek için“katmanlı haritalama (thick mapping)”yöntemi kullanılmış, kent planlarının ve plan kararlarının ve hava fotoğraflarının bu yöntemle detaylı bir şekilde incelenmesi hedeflenmiş, ulaşılan kimi haritalar bu inceleme için altlık olarak kullanılmıştır. Tez çalışmasında, Ankara Gar Kompleksi yalnızca geçmişin izlerini taşıyan bir alan olarak değil, aynı zamanda tarihsel kırılmalar ve güncel dinamikler üzerinden geleceğe dair yorum yapılmasına olanak tanıyan bir referans noktası olarak değerlendirilmekte, bu bağlamda, kentsel hafızadaki anlamına uygun bir yaklaşımla ele alınması gerektiği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ankara Train Station Complex stands as a witness to the city's transformation, serving as an important focal point both through its physical presence and the impact it has created in its surroundings. This characteristic, which began with the railway reaching the city and becoming its final stop during the Ottoman period, continued during the Republican era, and the Station Complex has gone beyond being merely a transportation hub, leaving deep imprints on urban memory. This study aims to examine the layered structure of the Station Complex by relating it to the urban context. It is possible to define the area metaphorically as a“snow globe.”Despite the political, economic, and socio-cultural background changes throughout history, the preserved physical boundaries of the area make it possible to read the past and present together. Within the scope of the thesis, the Station Complex is analyzed through the concept of palimpsest, where the coexistence of urban layers generates new meanings while also presenting an exciting narrative of urban memory. To analyze these layers, the thick mapping method has been used, aiming for a detailed examination of urban plans, planning decisions, and aerial photographs through this approach. Some maps obtained from this examination have been used as a base for further analysis. In the thesis study, the Ankara Train Station Complex is considered not only as an area carrying the traces of the past but also as a reference point that allows interpretations of the future through historical ruptures and contemporary dynamics. In this context, it is emphasized that the area should be approached with a perspective that aligns with its significance in urban memory.