Tubal ektopik gebeliğin tek doz metotreksat ile tedavisinde tedavi başarısını belirleyen unsurlar
Determination of factors affecting the success of tubal ectopic pregnancy treatment with single dose methotrexate
  1. Tez No: 613727
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada tubal ektopik gebeliğin tek doz metotreksat (MTX) protokolü ile medikal tedavisinde tedavi başarısını etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tubal ektopik gebelik tanısı konulan ve tek doz MTX tedavi protokolü uygulanan 468 hasta çalışma grubumuzu oluşturdu. Hastalar başarılı ve başarısız grup olarak ikiye ayrıldı. Her gruptaki hastaların yaş, gravida, parite, abort, ektopik gebelik için risk faktörleri, son adet tarihine göre gebelik haftaları, başvuru şikayetleri, tedavi başlangıcındaki ve takipteki Beta Human Koryonik Gonodotropin (β-hCG) değerleri, Transvajinal Ultrasonografi (TVUSG) bilgileri retrospektif olarak incelendi ve karşılaştırıldı. Serum β-hCG düzeyleri Kemulüminesan Yöntemi kullanılarak ölçüldü. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 20 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to demonstrate the factors affecting the success of medical treatment of tubal ectopic pregnancy with single dose methotreksat (MTX) protocol. Methods: The study group consisted of 468 patients with tubal ectopic pregnancy who underwent a single dose of MTX treatment protocol. The patients were divided into two groups as successful group and unsuccessful group. Age, gravida, parity, abortion, risk factors for ectopic pregnancy, gestational weeks by last menstrual period, complaints at admission, beta human coryonic gonodotropin (β-hCG) values at the beginning of treatment and follow-up, transvaginal ultrasound data of the patients were analyzed retrospectively and compared betwen two groups. Chemuluminescent Method was used for the measurement of serum β hCG levels. IBM SPSS 20 program was used for statistical analysis.