Tarihi Ankara kalesi'ndeki yapısal bozulmalar ve restorasyon öncesi malzeme araştırması
Structural deterioration in historical Ankara castle and pre-restoration materials research
  1. Tez No: 613741
  2. Yazar: TALAT YATKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tarih boyunca verimli topraklarıyla birçok medeniyete yerleşim yeri olan Anadolu Yarımadası, ticari ve askeri yollar üzerindeki konumu itibariyle de medeniyetler arasında bir köprü vazifesi görmüştür. Tarihi M.Ö. 4000'li yıllara dayanan Ankara Kalesi; Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular dönemlerinde birçok kez onarım geçirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923 yılında kuruluşundan bu yana başkent olan Ankara; günümüze kadar meydana gelmiş siyasi, idari ve askeri birçok olayın tanığıdır. Bu nedenle kent zengin bir kültürel birikime sahiptir. Restorasyon çalışmalarında kullanılan malzemelerin mevcut yapı ile uyumlu olması çok önemlidir. Bu çalışmada; Ankara kalesi ile ilgili yapılacak restorasyon çalışmalarına ışık tutabilecek mevcut malzeme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle; Ankara Kalesi doğu, batı, kuzey ve güney cephe duvarlarındaki yapısal bozulmaların olduğu bölgelerde kullanılan malzemelerden örnekler alınmıştır. Örnekler üzerinde SEM, EDS, F-TIR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak malzeme özellikleri analiz edilmiştir. Ayrıca alınan örneklerin yoğunluk, su emme, basınç dayanımı ve termal iletkenlik özellikleri ölçülmüştür. Sonuç olarak; Ankara Kalesi yapımında kullanılan malzemelerin fiziksel, mekanik ve termal özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history the Anatolian Peninsula, with its many fertile lands and many settlements of civilization, has seen a bridge between civilizations due to its position on commercial and military roads. Ankara Castle which has been dating back to B.C. 4000, was repaired many times during the Roman, Byzantine and Seljuk periods. Ankara, the capital, since the establishment of the Republic of Turkey in 1923 is a witness to many political, administrative and military events that have been up to date. For this reason, the city has a rich cultural heritage. It is very important that the materials used in the restoration work are compatible with the existing structure. In this study; an analysis of the existing material was carried out which could shed light on the restoration work to be done on Ankara Castle. Therefore; samples which the materials used in the areas where structural deterioration occurred on the east, west, north and south facade walls were taken from Ankara Castle. On the samples, material properties were analyzed by using spectroscopic methods such as SEM, EDS, F-TIR. In addition, density, water absorption, compressive strength and thermal conductivity properties of the samples were measured. As a result; the physical, mechanical and thermal properties of the materials used in the construction of Ankara Castle have been revealed.