Tarihi Çeçen Süleyman Efendi konağındaki sıvaların incelenmesi
Investigation of the plasters in the historical Çeçen Süleyman Efendi mansion
- Tez No: 613748
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarihi yapılar, aslına uygun şekilde korunduğunda geleneksel yaşam tarzımızın gelecek nesillere aktarılabileceği en önemli kültür mirasımızdır. Bu nedenle tarihi yapıların itina ile korunması, zaman içinde tahrip olmuş olan yapıların ise aslına uygun bir şekilde onarılması gerekir. Bu çalışmanın amacı; Konya-Beyşehir'de bulunan tarihi Çeçen Süleyman Efendi Konağı'nda kullanılan sıva harçlarının özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla, konağın altı adet iç cephesinden ve iki adet dış cephesinden olmak üzere toplam sekiz adet sıva harcı numunesi, buna ek olarak yapının duvarlarında kullanılan tuğla malzemeyi temsilen de bir adet tuğla numunesi alınmıştır. Sıva ve tuğla numunelerin birim hacim ağırlık, yoğunluk, porozite ve doğal nem oranları laboratuvarda yapılan fiziksel deney yöntemleri ile belirlenmiştir. Numunelerin kimyasal ve mineralojik özelliklerini belirlemek amacıyla XRF (X-Ray Flouresans), XRD, SEM-EDS analizi ve TG-DTA analizleri yapılmıştır. Elde edilen deney sonuçlarına göre sıva numunelerinin tamamının benzer fiziksel özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Tarihi Çeçen Süleyman Efendi Konağı'nda kullanılan sıva harçlarının sönmüş kireç, yöreye özgü ince agrega ile saman ve keçi kılı gibi lifli katkı malzemeleri ile üretildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical buildings are the most important cultural heritage where our traditional lifestyles can be shown to future generations. Therefore, the protection of these structures is necessary and the structures that have been destroyed in time should be repaired carefully in accordance with the original. The aim of this study is to determine the properties of plaster mortars used in historical Çeçen Süleyman Efendi Mansion located in Konya-Beyşehir. For this purpose, a total of eight plaster mortar samples were taken and collected from six interior facades and two exterior facades of the mansion, and a brick sample was used to represent the brick material used in the walls of the building. The unit density, apparent specific gravity, porosity and natural moisture content of plaster and brick samples were determined by physical test methods in the laboratory. XRF (X-ray fluorescence), XRD, SEM-EDS analysis and TG-DTA analysis were performed to determine the chemical and mineralogical properties of the samples. According to the results of the experiment, it was found that all of the plaster samples had similar physical properties. It has been determined that the plaster mortars used in the historical Çeçen Süleyman Efendi Mansion are produced with slaked lime, fine aggregate specific to the region and fiber additive materials such as hay and goat hair.