Yapısal eşitlik modeli ve dürtüsel satın alma davranışı üzerine bir uygulama
Structural equation model and an application on impulsive purchasing behavior
  1. Tez No: 613749
  2. Yazar: SAMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARDİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya ticaretinin gelişmesi ile günümüzde işletmelerin geniş bir pazara sahip olması küresel rekabeti de beraberinde getirmiştir. Bu rekabet durumu sonucunda pazarlamacılar çeşitli satış stratejileri geliştirmektedir. İşe yarar ve sağlam temelli stratejiler geliştirebilmek için pazarlamacıların, tüketicilerin alışveriş davranışlarını incelemeye ve alışveriş davranışları üzerinde detaylı bir bilgiye sahip olmaları büyük önem arz etmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışları karmaşık bir yapıdadır. Kişiden kişiye değişebildiği gibi aynı kişinin gün içerisinde yaptığı tercihler bile farklılık gösterebilir. Bu nedenle satın alma davranışına etki eden birçok faktör ve demografik değişken bulunmaktadır. Bu araştırmada tüketicilerin dürtüsel satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin etkisi yapısal eşitlik modeli (YEM) ile incelenmiştir. YEM, bir çok bağımlı ve bağımsız değişken arasındaki etkileri tek bir modelde test edebilen istatistiksel bir yöntemdir. Karmaşık modelleri başarılı bir şekilde test etmesi, birçok analizi tek adımda yapabiliyor olması, analizlerinde görsel şema kullanması ve bu sayede anlaşılmasının kolay olması, test edilen model üzerinde iyileştirmeler önermesi(modifikasyon) gibi özelliklerinden dolayı model geliştirme sürecinde sıkça tercih edilir. YEM ilişkili olan değişkenler ile model kurmaktan ziyade araştırmacı tarafından kurulmuş bir teorik modelin veriler tarafından desteklenip desteklenmediğini test eder. Bu bağlamda araştırma için gerekli veriler, araştırmanın amacı doğrultusunda geliştirilen bir anket formu yardımıyla elde edilmiştir. Anket formu demografik değişkenler, dürtüsel satın alma ve dürtüsel satın almayı etkilediği düşünülen faktör kapsamında sorulardan oluşmaktadır. Araştırma Ankara ilinde bulunan alışveriş merkezlerinde yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Kurulan yapısal eşitlik modeli ile belirlenen faktörlerin tüketicilerin dürtüsel satın alma davranışları üzerindeki etkileri ortaya konmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of the world trade and the fact that the enterprises have a wide market have brought global competition together. As a result of this competitive situation, marketers are developing various sales strategies. In order to develop business-based and robust-based strategies, it is vital that marketers have a thorough knowledge of the shopping behavior of consumers and a detailed knowledge of their shopping behavior. Consumers' buying behavior is complex. As the person may change from person to person, the choices made by the same person during the day may vary. For this reason, there are many factors and demographic variables affecting purchasing behavior. In this study, the effect of the factors affecting the impulsive purchasing behavior of the consumers was investigated by the structural equation model (Feed). SEM is a statistical method that can test the effects of multiple dependent and independent variables in a single model. It is often preferred in the model development process due to its ability to successfully test complex models, perform many analyzes in one step, use a visual scheme in their analysis, and make it easier to understand and recommend improvements on the model being tested (modification). It tests whether a theoretical model set up by the researcher is supported by data rather than modeling with variables that are associated with FE. In this context, the data required for the research were obtained by means of a questionnaire developed for the purpose of the research. The questionnaire consists of questions within the scope of the demographic variables, impulsive purchasing and impulsive acquisition. The research was carried out in face-to-face interviews in shopping centers in Ankara. The effects of the factors determined by the structural equation model on the impulsive purchasing behaviors of consumers were determined.