Farklı metabolik cerrahi yöntemlerle operasyon geçirmiş hastaların operasyon öncesi ve sonrası hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin retrospektif olarak fizyolojik açıdan değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hematological and biochemical parameters regarding Pre and Post operation of patients undergoing surgery through different metabolic surgery methods
- Tez No: 613780
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ BAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma farklı metabolik cerrahi yöntemi uygulanan hastaların operasyon öncesi ve sonrası uzun dönem takiplerinde laboratuar bulgularını fizyolojik açıdan değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul Özel Etiler Hastanesi'nde LTB, LMGB+K, LTB+K, LDSGİİ+K, LSG, LMGB, LREYGB ve LNDSGİİ operasyonu geçirmiş 192 hasta bilgileri üzerinde retrospektif olarak çalışılmıştır. Araştırmaya alınan hastaların preoperatif ve postoperatif 1.ay, 3.ay, 6.ay, 9.ay ve 12.ay dönemlerinde hematolojik ve biyokimyasal parametrelerdeki değişiklikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to physiologically evaluate the laboratory findings in the long term pre and post operation follow-up of the patients who underwent different metabolic surgery methods. The study was conducted retrospectively on 192 patients who had undergone LTB, LMGB + C, LTB + C, LDSGI + C, LSG, LMGB, LREYGB and LNDSGII operations in Istanbul Private Etiler Hospital between January 2015- December 2017. Preoperative and postoperative 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th month changes in hematological and biochemical parameters of the patients were evaluated.