Hipertansiyon hastalarında laparoskopik kolesistektomi cerrahi sırasında farklı PEEP uygulamalarının optik sinir çapına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different PEEP applications on optic nerve diameter during laparoscopic surgery in hypertensive patients
- Tez No: 781518
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE SIVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş amaç: Laparoskopik cerrahilerde oluşturulan pnömoperitoneumum respiratuvar sistem ve metabolik sistemde pek çok değişikliklere yol açmaktadır. Ekspiryum sonu pozitif basınç(PEEP) bu değişiklikleri minimalize etmek için kullanılan yöntemlerde bir tanesidir ve pnömoperitoneum sırasında serebrospinal akım çıkışı ve serebral venöz drenajı sıkıştırarak intrakranial basınçta (İKB) ek bir artışa neden olabilir. Kontrolsüz hipertansiyonu olan hastalarda İKB artışı daha belirgindir. Ultrasonografi ile noninvaziv optik sinir kılıfı çapının (OSKÇ) ölçülmesi; İKB'ın cerrahi süresince takibinde kulanılan yöntemlerdenden bir tanesidir. Biz de bu çalışmada laparoskopik cerrahi kolesistektomi yapılacak hipertansiyon hastalarında farklı PEEP uygulamalarının optik sinir çapına etkisini değerlendirilmeyi amaçladık . Materyal metod:Çalışmamıza ters trendelenburg pozisyonunda laparoskopik kolesistektomi uygulanacak uygulanacak ASA 2-3 grubunda 18- 75 yaş arası kontrollü hipertansiyonu olan 40 hasta dahil edildi.Anestezi indüksiyonu sonrası hastalar kapalı zarf yöntemiyle PEEP 5 grubu ve PEEP 8 grubuna ayrıldı. Hastaların cinsiyet, yaş, kilo, vücut kitle indeksleri (BMI),Amerikan Anesteziyologlar Derneği Fiziksel Statü Sınıflandırmaları(ASA sınıfı), yapılan ameliyatlar, vaka sırasındaki hemodinamik verileri (sistolik- diyastolik-ortalama arter basınçları, nabız, saturasyon) ve OSKÇ'ları belirli aralıklarla kaydedilmiştir. Hastaların OSKÇ ölçümü, anestezi induksiyonu sonrası gözler kapalı halde lineer ultrason probu ile göz kapağı üzerinden horizontal olarak 5.dakika (OSÇ1), pnömoperitoneum 5. dakika (OSÇ2), pnömoperitoneum 30. dakika (OSÇ3), cerrahi bitiş (OSÇ4), sırasında her iki gözden yapılarak ortalamaları alındı.Optik sinir kılıfı çapı 5,5 mm üzeri anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Background and purpose Pneumoperitoneum created in laparoscopic surgeries causes many changes in the respiratory system and metabolic system. Positive end-expiratory pressure (PEEP) is one of the methods used to minimize these changes and can cause an additional increase in intracranial pressure (ICP) by compressing cerebrospinal flow outflow and cerebral venous drainage during pneumoperitoneum.Increased ICP is more pronounced in patients with uncontrolled hypertension.Measuring noninvasive optic nerve sheath diameter (ONSD) by ultrasonography; It is one of the methods used in the follow-up of the IDD during the surgery.In this study, we aimed to evaluate the effect of different PEEP applications on optic nerve diameter in hypertensive patients undergoing laparoscopic surgical cholecystectomy. Materials and Methods Forty patients with controlled hypertension between the ages of 18 and 75 years in the ASA 2-3 group who will undergo laparoscopic cholecystectomy in the reverse Trendelenburg position were included in our study.After anesthesia induction, the patients were divided into PEEP 5 group and PEEP 8 group by the closed envelope method.Patients' gender, age, weight, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists Physical Status Classifications (ASA class), operations performed, hemodynamic data during the case (systolic-diastolic-mean arterial pressures, pulse, saturation) and ONSDs are determined. recorded at intervals.