Postoperatif ağrı sağıtımında IV PCA Meperidin ve IV PCA Tramadol kullanımının analjezik etki ve nöroendokrin stres yanıt açısından karşılaştırılması
Comparison of IV PCA Meperidin and IV PCA Tramadol for analgesic effect and neuroendocrine response in postoperative pain treatment
- Tez No: 69475
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Son yıllarda anesteziyolojideki hızlı gelişmeler ile birlikte ağrı tedavisinde de yeni uygulamalar gündeme gelmiştir. Böylece kullanımı yaygın ve özellikleri iyi bilinen ilaçlar, yeni ve farklı yöntemlerle uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılan bu yöntemlerden biri de PCA' (Hasta Kontrollü Analjezi) dır. Biz bu çalışmamızda, postoperatif ağrının kontrolünde, Meperidin ve Tramadol'u IV PCA yöntemi ile uyguluyarak etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Postoperatif dönemde, operasyona ek olarak, ağrının da oluşturduğu metabolik ve nöroendokrin olumsuz etkileri azaltmayı hedefledik. Etik komitenin izni alındıktan sonra abdominal cerrahi planlanan 30 hastayı çalışmamıza aldık. Rastgele olarak iki gruba ayırdığımız hastalara Meperidin ve Tramadol uyguladık. Preoperatif, postoperatif ağrının başladığı dönemle, postoperatif 2. saat ve postoperatif 24. saatlerdeki vital bulgulara ek olarak, VAS, açlık kan şekeri, adrenalin, noradrenalin ve kortizol değerlerini kaydettik. Ağrı tedavisi etkinliğinin ölçülmesinde VAS ve nöroendokrin yanıtı birlikte kullandık. Yaptığımız çalışmada, Tramadol'un analjezik etkinliğinin Meperidinle benzer olduğu, ancak Tramadol'un yan etki profili daha uygun. olduğundan, maliyetinin büyüklüğüne rağmen, özellikle kritik vakalarda tercih edilebileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF IV PCA MEPERİDİN AND IV PCA TRAMADOL FOR ANALGESİC EFFECT AND NEUROENDOCRINE RESPONSE İN POSTOPERATIVE PAİN TREATMENT In recent years^wP Üe the new developl {"^relief effects of Meperidine xto prevent the ain addittonaT 7h Ojd^HZ >y nt new applications has taken place in pain treatment/ Coramoi drugs are being used by different methods. One of these new applications is PCA (Patient Controlled Analgesia) § In our study we aimed toj:ompare and Tramadolj^jn^ostoperatff' period^ metabolic and neT^endocrirkharrpful res] to surgery., ^^n __^ After vobtatntng£Ethics Committee^ approvaJ>Tand coffsterrt, we studiecj^gO patients underğoirig'âbdominal feurgery. Patients were allocated randomly to one of two groups : Meperidi/ie ( Group I ) or Tramadol ( Group II ). We recorded hemodynamic signs / SAP, DAP, heart rate ), VAS, blood glucose, adrenalin, noradrenalin and Cortisol measurements in preoperative, postoperative, postoperative 2nd hour, postoperative 24th hour. VAS ^nd neuroendocrine response were evaluated together to demonstrate the efjjectiveness in pain treatment. We observed that both Meperidine and Tramadol have potent effect on postoperatif pain relief and pFpveöi^*bf undes+re neuroendocrine response to the pain. As a result though Tramadol casts mop, it can be preferable since it has less adverse] effect. _rf^