Elit güreşçilerde akut dehidrasyonun çeviklik, çabukluk ve denge performansı üzerine etkisi
The effect of acute dehydration on agility, quickness and balance performance in elite wrestler
  1. Tez No: 613823
  2. Yazar: SEVİLAY KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada elit güreşçilerde akut dehidrasyonun çeviklik, çabukluk ve denge performansı üzerine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören, yaş ortalamaları 21,58±1,44 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 176,67±5,87 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 74,25±17,79 kg ve spor yaşı ortalamaları 8,92±1,44 yıl olan toplam 12 elit erkek güreşçi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan güreşçilerin boy ölçümü alındıktan sonra antrenman öncesi kilo tartımı yapılıp; vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi ve toplam vücut sıvısı tanita bc 730 ile alınıp, çeviklik, çabukluk ve denge performans testleri uygulandı. Daha sonra sporcuların sıvı alımları kısıtlanarak, antrenman yoluyla kilo kaybettirildikten sonra sporculara antrenman öncesinde uygulanan aynı testler antrenman sonrasında da uygulanmıştır. Çalışma ön test- son test modeline uygun olarak yapılmıştır. Sporcuların çeviklik performans ölçümü için T testi, çabukluk performansı için 5 m testi uygulanmıştır. Denge testi için dominant ayak belirlenerek, Biodex Balance System ile ölçüm yapılmıştır. Gözler açık (GA) ve gözler kapalı (GK) bir şekilde yapılan ölçümler sonucunda overal stability index (OSI), değerleri kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 IBM istatistik programı kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri yapılarak, varyans ve homojenlikleri test edilmiş, istatistiksel değişimler Wilcoxon testi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada hata düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan bu araştırmada, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, toplam vücut sıvısı, çeviklik, çabukluk ve gözler açık denge ortalama değerlerine ilişkin ön test-son test karşılaştırmasında istatiksel olarak anlamlı bulunurken (p0,05). Sonuç olarak; bu araştırmada akut dehidrasyonun güreşçilerde çeviklik, çabukluk ve denge performanslarını olumsuz yönde etkilediği ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of acute dehydration on agility, quickness and balance performance in elite wrestlers. A total of 12 male elite wrestlers, who are studying at Selcuk University Faculty of Sport Sciences, whose mean age is 21.58±1.44 years, the mean height of 176.67±5.87 cm, mean body weight of 74.25±17.79 kg, and the average age of sports 8.92±1,44 years have participated the study voluntarily. After taking the height measurement of the wrestlers participating in the study, their masses were weighted before the training; and body mass index, body fat percentage, muscle mass, and total body fluid were taken with Tanita Bc 730 and agility, quickness and balance performance tests were performed. Then, by limiting the fluid intake of the athletes, after losing weight by training, the same tests that were applied before the training applied to the athletes after the training. The study was conducted in accordance with the pre-test and post-test model. T test was used for agility performance measurement of the athletes and 5 m test was used for quickness performance. Dominant foot was determined for balance test and measurement was made with Biodex Balance System. As a result of measurements performed with eyes were open (EO) and eyes closed (EC), overall stability index (OSI) values were recorded. SPSS 22.0 IBM statistical program was used for the evaluation of the data obtained. Descriptive statistics of the data were made, variance and homogeneity were tested and statistical changes were determined by Wilcoxon test. In this study, the error level was accepted as 0.05. In this study, body weight, body mass index, total body fluid, agility, quickness and balance with eyes open average values were found to be statistically significant (p 0.05). As a result; In this study, it is believed that acute dehydration negatively affects agility, quickness and balance performances in wrestlers.