Elit güreşçilerde post aktivasyon potansiyasyonunun performans üzerine akut etkisi
Acute effect of post activation potentiation on performance in elite wrestlers
- Tez No: 755286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit güreşçilerde post aktivasyon potansiyasyonunun anaerobik Wingate ve SJFT performansları üzerine akut etkilerini belirlemektir. Araştırmada deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya, 18-25 yaş aralığında 15 elit erkek güreşçi“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”doldurarak katılmıştır. Sporcular en az 48 saat aralıklarla önyükleme aktivitesi yapmayan (ÖAY) ve önyükleme aktivitesi squat (ÖAS) ve önyükleme aktivitesi Güreşe Özgü press (ÖAGP) uygulamaları sonrası SJFT ve anaerobik Wingate testleri gerçekleştirmiştir. Bu doğrultuda araştırma 8 farklı günde yapılan toplam 3 aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada Demografik bilgiler, vücut kompozisyonu, dinlenik kalp atım hızı (KAHdin) ve 1 tekrar maksimum (TM) Squat ölçümleri belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü aşamada ise sporculara farklı günlerde 20 dakika standart bir ısınmanın ardından randomize yöntemle belirlenen ÖAY veya ÖAS (3x3 %90 1TM) veya ÖAGP (3x %80, %85, %90 KAH) protokolleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 8 dakika pasif dinlenen sporculara SJFT ve anaerobik Wingate testleri uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizler için“Statistics 25.0”programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirmek için“Tekrarlı Ölçümler İçin Tek Yönlü Varyans Analizi”kullanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Güreşçilerin anaerobik Wingate peak power (W) değerlerinde ve benzer olarak SJFT Atış ve SJFT İndeks değerlerinde ÖAY, ÖAS ve ÖAGP grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p < 0,05). Anaerobik Wingate average power verilerinde ÖAY gruba göre ÖAS ve ÖAGP gruplarının performanslarında artış gözlemlense de istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p > 0,05). Diğer verilerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p > 0,05). Ayrıca güreşçilerin performans parametreleri arasında ilişki incelendiğinde peak power ile average power, SJFT İndeks ile SJFT atış, SJFT indeks ile SJFT KAH0, SJFT KAH0 ile SJFT KAH1dk aralarında istatiksel açıdan yüksek düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir (p < 0,01). Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları incelendiğinde ÖAS ve ÖAGP protokollerinin SJFT ve Anaerobik Wingate performansı üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Güreş antrenmanı ve özellikle müsabaka öncesi ısınmaya ilave yüksek şiddetli ÖA'nin sporcularda PAP etkisi oluşturarak performans artışı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the acute effects of post activation potentiation on anaerobic Wingate and SJFT performances in elite wrestlers. The Experimental research model was used in the research. 15 elite male wrestlers between the ages of 18-25 participated in the research by filling out the“Informed Voluntary Consent Form”. Athletes performed SJFT and anaerobic Wingate tests after at least 48 hour intervals without bootstrap activity (ÖAY) and after bootstrapping activity squat (ÖAS) and bootstrapping activity Wrestling-Specific press (ÖAGP). In this direction, the research consisted of 3 stages in total, which was carried out on 8 different days. In the first stage, demographic information, body composition, resting heart rate (HR) and 1 repetition maximum (TM) Squat measurements were determined. In the second and third stages, after a standard warm-up for 20 minutes on different days, the randomized method determined ÖAY or ÖAS (3x3 90% 1TM) or ÖAGP (3x 80%, 85%, 90% HR) protocols were applied to the athletes. Afterwards, SJFT and anaerobic Wingate tests were applied to the athletes who rested passively for 8 minutes. The“Statistics 25.0”program was used for statistical analysis of the data.“One-Way Analysis of Variance for Repeated Measures”was used to evaluate the obtained data. The significance level was accepted as 0.05 in all analyzes. A statistically significant difference was found between the ÖAY, ÖAS and ÖAGP groups in the anaerobic Wingate peak power (W) values of the wrestlers and similarly in the SJFT Shooting and SJFT Index values (p < 0,05). In the anaerobic Wingate average power data, although an increase was observed in the performances of the ÖAS and ÖAGP groups compared to the ÖAY group, no statistically significant difference was found (p > 0,05). No statistically significant difference was found in other data (p > 0,05). In addition, when the relationship between the performance parameters of the wrestlers is examined, it is seen that there is a statistically high correlation between peak power and average power, SJFT Index and SJFT shot, SJFT index and SJFT HR0, SJFT HR0 and SJFT HR1min (p < 0,01). As a result, when the findings of this study were examined, it was determined that the ÖAS and ÖAGP protocols had a positive effect on SJFT and Anaerobic Wingate performance. It is thought that high-intensity ÖA in addition to wrestling training and especially pre-competition warm-up may increase performance by creating a PAP effect in athletes.