İşletmelerde iş güvenliği ve işçi sağlığı sorunları (KOBİ'lerde bir uygulama örneği)
Problems of employee health and work safety in the firms (A research in small and medium sized enterprises)
  1. Tez No: 61383
  2. Yazar: LEVENT KASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
02. Özet İş yerinde çalışma koşullarının meydana getirdiği, çalışanlara makina ve tesislere veya üretime yönelik tehlike, zarar ve aksaklıkların araştırılması ve önlenmesi bakımından yapılan metodlu çalışmaların tümü iş güvenliğini oluşturur. Burada iş güvenliğinin iki önemli özelliği ortaya çıkmaktadır. Birincisi, iş güvenliğinin plansız ve düzensiz bir önlemler dizisi olmayıp, başlı başına bir teknik olduğudur. İş güvenliği tekniği öncelikle insan korumayı amaçlar. Ancak iş yerindeki diğer girdilerin ve üretilenlerin (makinalar, hammadde, bina ve tesisat... vb.) bozulmasının, zarar görmesinin önlenmesi de iş güvenliğinin yöneldiği diğer alanlardır. İş güvenliğinin ikinci önemli özelliği, sadece bir bilim olmayıp, aynı zamanda bir sanat oluşudur. Bu görüş ilk kez iş güvenliğinin temel ilkelerini ortaya koyması ile tanınan Amerikalı yazar H.W. Heinrich tarafından ortaya atılmıştır. İş güvenliğinde yönlendirilmesi gereken temel öğe insan olduğundan katı bilim kuralları gerekli amaçlara ulaşmakta yeterli olamamaktadır. İş güvenliği farklı dalların birlikte eğildiği bir konudur. Hukuk, ekonomi, sosyal siyaset gibi sosyal bilimler, ergonomi, çeşitli mühendislik bilimleri, istatistik ve matematik iş güvenliğine farklı açılardan katkıda bulunan disiplinlerdir. Her çeşit iş ve işlemlerle, işçilerin iş ve sosyal çevrelerinden gelen stres faktörleri onların; sağlık, güvenlik, performans, verimlilik ve psiko-sosyal uyum yeteneklerini zedeleyerek iş hevesi ve iyi niyetini olumsuz yönde etkiler. Bu çalışmanın amacı, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdeki iş güvenliği sorunlarını ortaya koymaktır. VIIIÇalışmada küçük ve orta büyüklükteki işletmelerle ilgili bilgiler verilerek iş güvenliği ve işçi sağlığı konularına değinilmiştir. Çalışma koşullarının olumsuzlukları ve iş kazaları üzerinde durulmuş, son bölümde ise Trabzon İlindeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
03. Summary Work safety consists of the full methodical measures to be taken, inquiries made in view of the dangers, harm or interruption of work because of the work conditions, the workers, machinery, the institutions or the product might face. There are two important characteristics of work safety concept. The first is that; it is a technique by itself, not a chain of safety with no plan or design. The technique of work safety aims the safety of the people, first of all. However, the other ins-and- outs of the institution (machinery, raw material, building and equipment,... etc.) must be protected, too, form damage or getting spoilt. The second important characteristics of the work safety; it is not only a science but an art, as well. This was first put forward by the American auther H.W. Heinrich who declared the basic principles of work safety. As the basic element to be directed is human being the solid scientific regulations would not be sufficient to realize the aim forseen. Work safety is a subject which different brancher deal with together. Social sciences like Law, Economy, Social Politics and Ergonomy, various engineering sciences, Statistics and Mathematics are disciplines which participate with work safety form different viewpoints. The stress fact bound to every kind of work and process due to the social environment or the work atmosfhere can injure their health, safety, performance, productivity and their pyscho-social adaptation and cause bad effect in their eagerness to work and good intentions. XThe purpose of this research is to put forward the safety problems that small size or medium size institutions might face. In this survey we give information about small and medium size organizations and refer to the work safety and the health of the workers there in. We stressed the negative sides of work conditions and the work accidents, in the final part we carried out an inquiry in the small and the medium size work sites in Trabzon. XI