Küçük ve orta ölçekli işletmelerde sağlık, güvenlik, çevre yönetimi
Health, safety, environment in small and medium size enterprises
  1. Tez No: 129768
  2. Yazar: İBRAHİM OZAN BOZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
90 IV. ÖZET Ülkemizde bu denli önemli olmasına karşın,“Kobilerde Sağlık,Güvenlik,Çevre Yönetimi”konusunda çok az araştırma yapılmıştır. Daha sonraki çalışmalara kaynak olması da amaçlanan çalışmanın“Kavramsal Çerçeve”bölümünün“Küçük ve Orta ölçekli İşletmeler”alt başlığında,“KOBİ Kavramı, Nitel ve Nicel Özellikleri, Ülke Ekonomisindeki Önemi, ”Sağlık, Güvenlik ve Çevre“ alt başlığında ”Sağlık.Güvenlik, Çevre Kavramı“, ”işletmelerde Sosyal Sorumluluk Kavramı“, ”Sağlık, Güvenlik, Çevre Yönetiminde İyi Uygulamalar(HESME)“ kavramı, ”işletmelerin Sağlık, Güvenlik Ve Çevre Konusuna Yaklaşımlarını Etkileyen Etmenler“, sağlık, güvenlik ve çevre Alanında en önemli çözüm yollarından biri olan ”İşyeri Ortak Sağlık Birimi (İOSB)“ incelenmiştir. ”Yönetim“ alt başlığında ise ”Yönetim Kavramı“, ”Yönetim Sistemleri" ele alınmıştır. Toplam kalite yönetimi kavramı ile SGÇ arasındaki paralellik ortaya konulmuş, mükemmele ulaşma yolunda temel noktalar.gerekli koşullar saptanmaya çalışılmış, çalışanların ve işverenlerin bu konuda daha iyi bilinçlenebilmesinde eğitimin rolü, grupçu ve katılımcı çözüm yolları incelenmiştir. Saha araştırması olarak 50 işyerindeki işveren ve işçiye anket uygulanmıştır. Anket çalışmasındaki sorular düzenlenirken özellikle; işletmedeki sağlık,güvenlik,çevre konusuna olan yaklaşım ve işletmenin durumu, eğitime verilen önem, yönetim anlayışı, kaliteliye ulaşma çabası, işletme içi demokrasi vb gibi konular hakkında veriler elde etmek amaçlanmıştır. Anketler değerlendirilirken, aynı işyerindeki işçi ve işverenden alınan sonuçlar karşılaştırılmış ve çelişkili durumlar tespit edilmeye çalışılmıştır.91 Sağlık.güvenlik ve çevre alanında iyiye ulaşma ve kaliteyi yakalama çabası bir bütündür. Araştırmalar ve çalışmalar da göstermiştir ki işçi ve işveren taraflarının konuya verdikleri önem, bilinç ve eğitim düzeylerinden ayrı düşünülemez. Bunun tam olarak gerçekleştirilmesinde en önemli unsur insandır; yaşamının her alanında iç içe olma durumunda olduğu kalite bilincinin vazgeçilmezliği kendisine empoze edilmelidir. Bunun da en etkili yolu eğitimdir. İşçilerin ve işletmelerdeki ortamın toplumsal yaşamla olumlu / olumsuz etkileşim halinde olduğu düşünüldüğünde, öncelikle bireylerden ve işletmelerden başlayacak kalite bilinci giderek toplumsal yaşama da yayılacaktır.
Özet (Çeviri)
92 V. SUMMARY Although this topic is very important there is a little investigation on it.ln the first part, small and medium size business enterprises and their effects on the economy were investigated. In the second part, health, security, and environment were investigated.The approaches of business enterprises to the concepts were examined and also business'enterprizes general health unit ( Medico ) were searched. In the third part, the concept of management was investigated. In this stage the relationship between total quality management and health, security, environment, was defined and paralellisin between them determined clearly.To reach the mission, the effects of the education was searched between the manager and the workers. In this search, both employee and employer participate the process.(group work style) In this stage, fifty inquiry was applied.The questions in the inquiry were about the approaches of the health, security, environment and the situation of the enterprize.the importance of the education, the mission about reaching the quality, democracy in the enterprize etc. While evaluating the inquiries, contradictions were analyzed. To summarize, if knowledge and education level is high, the approach of the work is high. Reaching the quality and its conscious effects positively in daily routine.