Hareketli yapı kabuğu elemanlarının dünya örnekleri üzerinden analizi
Analysis of movable structure elements on world examples
  1. Tez No: 613846
  2. Yazar: ABDULLAH SELİM TAFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Optimum mekânsal konfor koşullarının sağlanması enerji ihtiyacını doğurmaktadır. Artan nüfusa bağlı olarak her geçen gün artış gösteren enerji tüketimi, petrol doğal gaz, kömür gibi fosil kaynakların azalmasına ve bunun sonucu oluşan çevre kirliliği nedeniyle canlı yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Son yıllarda etkisini gösteren küresel ısınma da yine bunun sonucunda meydana gelmiştir. Gelişen teknolojiden de yararlanılarak tüketilen enerji miktarındaki artışa karşı önlem alınmalıdır ki bu noktada mimarlık alanına büyük görevler düşmektedir. Bu bağlamda fosil kaynaklardan üretilmiş enerji kullanan mimari yaklaşımlar yerine yenilenebilir enerji üreten/tüketen mimari yaklaşımlara yönelim sağlanması isabetli olacaktır. Mimarlık alanında geçmişten günümüze gelinceye kadar hareket eden mekanizmaların var olduğu bilinse de günümüz teknolojisi ile bütünleştirilmiş tasarım neticesinde; mimarlar ile birlikte görev alan farklı alandaki pek çok mühendisin meydana getirdiği hareketli yapı kabuğu elemanlarıyla (cephe, üst örtü) konfor koşulları istenilen düzeyde oluşturulabilmektedir. Konfor koşulları hareketli yapı kabuğu elemanlarıyla sağlanırken aynı zamanda yenilenebilir enerji kullanımı ve üretimine de imkân tanımaktadır. Bu nedenle konusunda ikon olmuş, çoğu ödül almış, seçilmiş dünya örnekleri üzerinden inceleme yapılarak, gelişmekte olan ülkemiz Türkiye'de tasarım ve uygulamasının yaygınlaştırılmasına yönelik teşvik edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ensuring optimum spatial comfort conditions creates the need for energy. Energy consumption, which is increasing day by day due to the increasing population, causes a decrease in fossil resources such as oil, natural gas and coal and causes the negative effects of living life due to environmental pollution. Global warming, which has been effective in recent years, has also occurred as a result. Taking advantage of the developing technology, measures should be taken against the increase in the amount of energy consumed, at which point major tasks fall in the field of architecture. In this context, it would be prudent to orientate to approaches that produce / consume renewable energy rather than architectural approaches that use energy produced from fossil sources. Although it is known that mechanisms exist in the field of architecture from past to present, as a result of the design integrated with today's technology; The comfort conditions can be created at the desired level with the movable building shell elements (façade, top cover) created by many engineers in different fields who work together with the architects. Comfort conditions are provided by mobile shell elements while at the same time allowing the use and production of renewable energy. Therefore, the icon was about most have received awards selected by examining samples over the world, we aimed to encourage developing countries for dissemination and application of design in Turkey.