Kar dağıtım politikalarının şirket değerine etkisi ve hisse senedi değerleme modelleri
The Effect of dividend payout on the firm value and dividend discount models
- Tez No: 61386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
02.Ozet Bu çalışmanın birinci bölümünde, ilk olarak, kar dağıtım politikası başlığı altında genel kavramlar irdelendikten sonra şirketlerin faaliyetleri ve yatırımları sonucunda elde ettikleri karın değişik gösterilme nedenleri ve bunlara olanak veren uygulamalar ele alınmıştır. Kar dağıtım politikasının, yatırımların finansmanı ve ortakların ve olası yatırımcıların beklentileri açısından önemi vurgulanmıştır. Daha sonra kar dağıtım politikasını etkileyen faktörler, kar dağıtım politikası çeşitleri ve kar payı dağıtımında kullanılabilecek kaynaklara yer verilmiştir. Bu bölümün sonunda ise, kar dağıtım politikası ve hisse senedi ilişkisini açıklayan teorik görüşler başlığı altında, Modigliani-Miller ve Gordon-Lintner görüşleri açıklandıktan sonra kar dağıtım politikasının şirket değeri üzerine etkisinin Türkiye açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. îkinci bölümde ise, ilk önce hisse senetlerinin değerleme yaklaşımları İncelendikten sonra temel yaklaşıma ilişkin, dağıtılan kar paylarına göre değerleme modelleri incelenmiştir. Ayrıca şirketlerin dağıttıkları kar paylarının, hisse senedi değeri üzerine etkileri incelenerek gerçek değerin yorumlanması yapılmıştır. Bunu takiben kapitalize edilecek gelirlerin tahmin edilmesinde kullanılan yöntemler incelenmiştir. Daha sonra hisse senedi yatırımlarının riski ve iskonto oranının saptanmasına ilişkin metotlar araştırılmıştır. Son olarak ta İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına bağlı bazı şirketlerin yıllar itibarı ile büyüme oranları hesaplanarak, geometrik ortalama yöntemi ile şirketlerin ortalama büyüme oranlan bulunmuştur. Bu oranlar üzerinden de hisse senetlerinin kapitalizasyon oranları hesap edilmiştir. Çalışmanın sonunda da, risksiz devlet tahvili faiz oranı ile hesaplanan kapitalizasyon oranlan arasındaki ilişkiden, şirketlerin risk primleri elde edilmiştir. K
Özet (Çeviri)
03.Summary This study presents two chapters. In the first chapter, dividend payout policy mainly analyzed then the reasons why some firms profits from activities and investments are different determined. The importance of dividend payout policy for shareholders and potential investors emphasized. After that, the factors which affect dividend payout policy, the sources and kinds of dividend policy stated. At the end of first chapter, the relationship between dividend payout policy and common stock investment examined under the“theoretical point of view”headline. After stating the opinions of Modigliani-Miller and Gordon-Lintner, the effect of dividend payout policy on the firm value evaluated. In addition, the effect of dividend payout policy on the firm value from Turkey point of view evaluated. In the second chapter, dividend discount models were analyzed. Furthermore, after examining the effect of the proportion of earnings paid out in dividends on the market value of common stocks, some comments were made on the real value. And then, the methods of estimating future earnings were inspected. Moreover, the determination of the risky and the discount ratio of common stock investments were investigated. Finally, some firms' registered under the Istanbul Stock Exchange yearly growth rate calculated, and then, using the geometric growth method, the firms' average growth rate was gathered. Using these ratios the capitalization rates of common stocks were found. At the and of this study, the risky premiums of the firms were obtained from risky-free treasury bond interest rate and calculated capitalization rates.