Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda karbapenem dirençli gram negatif bakteri kolonizasyonunun araştırılması
Investigation of carbapenem resistant gram negative bacteria colonization in intensive care unit patients
  1. Tez No: 613862
  2. Yazar: AYDAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışma; yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların farklı vücut bölgelerindeki karbapenem dirençli E. coli, Klebsiella spp. ve Acinetobacter spp. kolonizasyonlarının farklı yöntemlerle taranması; tarama yöntemlerinin, vücut bölgelerinin karşılaştırılması ve hastalara ait risk faktörlerinin araştırılması; elde edilen verilerin, enfeksiyon kontrol çalışmalarına ve kültür temelli uygun tarama algoritmalarının geliştirilmesine katkı sağlaması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Toplam 105 hastadan tarama kültürleri yapmak üzere 127 rektal, 127 nazal, 127 aksiller/ inguinal sürüntü, 115 bukkal sürüntü ve 12 derin trakeal aspirat örnekleri alındı. Hasta bilgileri, kolonizasyonu etkileyen faktörleri araştırmak için kaydedildi. Kolonizasyon; kromojenik besiyerine (CHROMagar™ KPC, Fransa) pasaj, meropenem eklenmiş MacConkey agar (Oxoid, İngiltere) besiyerine pasaj, Levine EMB agar (RTA, Türkiye) besiyerine pasaj sonrası karbapenem disklerinin kullanılması, CDC'nin önerdiği ön işlem sonrası Levine EMB agar (RTA, Türkiye) besiyerine pasaj yöntemleri ile araştırıldı. Üreyen kolonilerin konvansiyonel yöntemlerle tanımlanmasından sonra karbapenem duyarlılıkları disk difüzyon yöntemiyle değerlendirildi. Karbapenem grubu antibiyotiklerden en az birine dirençli Acinetobacter spp. tespit edilen tarama kültürleri bu hedef bakteri yönünden pozitif kabul edildi. Karbapenem grubu antibiyotiklerden en az birine dirençli olan ve/veya EUCAST karbapenemaz tarama kriterlerine uyan E. coli ve/veye Klebsiella spp. izolatlarında modifiye karbapenem inaktivasyon testi ve meropenem kombine disk testi (sinerji testi) (Liofilchem®,İtalya) çalışıldı. Bunlardan en az birinin pozitif olduğu E.coli ve Klebsiella spp. tespit edilen tarama kültürleri bu hedef bakteriler yönünden pozitif kabul edildi. Kolonizasyon saptanan hastaların demografik, klinik özellikleri ve risk faktörleri karşılaştırıldı. Araştırılan beş vücut bölgesinin hedef bakterileri saptamadaki duyarlılıkları, dört tarama yönteminin de tüm kültürlerde hedef bakterileri saptamadaki duyarlılık ve özgüllükleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %50'sinde kolonizasyon tespit edildi. Hastanede yatış süresi arttıkça kolonizasyon oranının arttığı saptandı. Kolonize hastaların 35'inde karbapenem dirençli Klebsiella spp. (%66) ve Acinetobacter spp. (%66) tespit edildi. Kolonizasyon varlığıyla; cinsiyet, yaş, APACHE II skoru, altta yatan hastalıklar, son bir yılda hastanede yatış öyküsü, son üç ayda geçirilmiş cerrahi öyküsü arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to screen the colonization of carbapenem resistant E. coli, Klebsiella spp. and Acinetobacter spp. in intensive care unit patients on different body sites by using different methods; to compare the screening methods and body sites and to investigate demographic, clinical and risk factors of the patients; and to use the data to guide the infection control measures and to develop efficient and effective culturebased screening algorithms. Materials and Methods: A total of 127 rectal, 127 nasal, 127 axillary / inguinal swabs, 115 buccal swabs and 12 tracheal aspirate samples were collected from 105 patients. Patient's data were recorded to investigate the factors affecting colonization. Colonizations were investigated by four methods; chromogenic medium (CHROMagar™ KPC, France), MacConkey agar (Oxoid, England) supplemented with 1 µg/ml meropenem, Levine EMB agar (RTE, Turkey) combined with carbapenem discs and CDC's enrichment method combined with Levine EMB agar (RTA, Turkey). After the identification of colonies with conventional methods, carbapenem susceptibilities were evaluated by disc diffusion method. Screening cultures with Acinetobacter spp. resistant to at least one of the carbapenem group antibiotics were considered positive for this target bacteria. Modified carbapenem inactivation test and meropenem combined disc test (synergy test) (Liofilchem®, Italy) were studied in E. coli and Klebsiella spp. isolates that were resistant to at least one of the carbapenem group antibiotics and/or that meet EUCAST carbapenemase screening criteria. The screening cultures, in which E. coli and/or Klebsiella spp. was detected and which were positive for both or either of the carbapenemase phenotypic tests were considered positive for these target bacteria. Demographic, clinical characteristics and risk factors of patients with colonization were compared. The sensitivity of five body sites in detecting target bacteria and the sensitivity and specificity of four screening methods in detecting target bacteria in all cultures were evaluated. Results: Colonization was detected in 50% of the patients. The colonization rate was found to increase with the length of hospital stay. Carbapenem resistant Klebsiella spp. (66%) and Acinetobacter spp. colonization (66%) was found in 35 of patients. No statistically significant relationship was found between the colonized patients and the noncolonized in terms of sex, age, APACHE II score, underlying diseases, hospitalization in the last year, and surgical history in the last three months (p> 0.05).