Evaluation of index systems measuring gingival overgrowth
Dişeti büyümesini ölçen indeks sistemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 613897
  2. Yazar: AHMAD SAFA ALKATEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı dişeti büyümesini (D.B.) ölçen dört indeksin uyumluluğunu analiz etmek ve DB'nin tanısı için güvenilirliklerini karşılaştırmak ve şiddet derecesini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Generalize enflamatuvar veya ilaca bağlı D.B. görülen 30 hastanın alçı modelleri ve fotoğraf kayıtları değerlendirildir. Bu çalışmaya dahil edilen hastaların 12 anterior dişlerinin olması koşulu arandı. Ölçümler 3 araştırmacı tarafından, alçı modeler için modifiye Harris ve Ewalt indeksi, Seymour ve ark. indeksi ve King ve ark. indeksine göre yapıldı. Ellis ve Seymour indeksini değerlendirmek için ağız içi fotoğraflar kullanıldı. Kayıtlı ölçümlerin araştırmacının kendi içi ve araştırmacılar arası güvenirliğine uygunluğu, her bir indeks için ağırlıklı kappa kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Modifiye Harris ve Ewalt indeksi, araştırmacının kendi içi toplam kappa değerlerini 0,428-0,783 ve araştırmacılar arası toplam kappa değerlerini 0,042-0,071 arasında gösterdi. Seymour ve ark. endeksi sırasıyla araştırmacının kendi içi toplam kappa değerlerini sırasıyla 0,512-0,823 ile 0,724-0,876 arasında dikey olarak ve yatay olarak, araştırmacılar arası toplam kappa değerlerini sırasıyla 0,235-0,279 ile 0,255-0,626 arasında dikey ve yatay olarak göstermiştir. King ve ark. endeksi sırasıyla, 0,653-0,855 ve 0,587-0,868 arasında dikey ve yatay olarak araştırmacının kendi içi toplam kappa, dikey olarak ve yatay olarak sırasıyla araştırmacılar arası toplam kappa değerlerini, sırasıyla 0,372-0,635 ile 0,393-0,595 arasında göstermiştir. Ellis ve ark. indeksi en yüksek araştırmacının kendi içi sonuçları 0,758-0,855, ve araştırmacılar arası toplam kappa değerleri 0,716-0,804 arasındadır. Sonuç: Ellis ve ark. indeksi, bu klinik olgunun şiddetini tespit etmek amacıyla en yüksek tekrarlanabilirliği olan D.B. ölçümü için güvenilir ve uygulanabilir olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the concordance of four gingival overgrowth indices to check their reliability for successful means of diagnosis and treatment. Material and Methods: A total of 30 subjects who have generalized gingival overgrowth were included in our study. Plaster models and photographic records of these patients were analyzed. Twelve anterior teeth are required for including patients in this study. Three examiners performed measurements on plaster models for modified Harris and Ewalt index, Seymour et al. index, and King et al. index. Intraoral photographs were used to assess Ellis et al. index. Concordance of intra-examiner and inter-examiner reliability of the recorded measurements was carried out for each index using weighted kappa (K). Results: Modified Harris and Ewalt index showed intra-examiner total kappa values between 0,428-0,783 and inter-examiner total kappa values between 0,042-0,071. Seymour et al. index revealed intra-examiner total kappa values between 0,512-0,823, and 0,724-0,876 vertically and horizontally, respectively, and inter-examiner total kappa values between 0,235-0,279, and 0,255-0,626 vertically and horizontally, respectively. King et al. index presented intra-examiner total kappa values between 0,653-0,855, and 0,587-0,868 vertically and horizontally, respectively, and inter-examiner total kappa values between 0,372-0,635 and 0,393-0,595 vertically and horizontally, respectively. Ellis et al. index achieved the highest intra-examiner results with total kappa values between 0,758-0,855, and inter-examiner total kappa values between 0,716-0,804. Conclusion: Ellis et al. index is considered reliable and applicable for measuring G.O. with the greatest reproducibility for detecting severity of this clinical phenomenon.