Cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi sonrası pulpa hacim değişimlerinin değerlendirilmesi
Assessment of pulp volume changes after surgically assisted palatal expansion
- Tez No: 613896
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT KUBİLAY IŞIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Maksiller transversal darlık yaygın görülen bir problemdir. Tedavisinde genç hastalarda hızlı üst çene genişletme (HÜÇG), erişkinlerde ise cerrahi destekli hızlı üst çene genişletmesi (CDHÜÇG) uygulanmaktadır. CDHÜÇG için diş veya kemik destekli apareylerden yararlanılmaktadır. Diş destekli apareylerin dişlerde bukkal tipping, dehissens, fenestrasyonlar, periodontal problemler ve kök rezorpsiyonlarına sebep olunduğu bilinmekle beraber pulpa hacimleri üzerine etkileri daha önce araştırılmamıştır. Bu çalışmada amacımız diş destekli apareyler ile yapılan CDHÜÇG sonrası destek dişlerde pulpa hacim değişimlerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Klinik ve radyografik olarak maksiller transversal darlık tanısı konmuş ve CDHÜÇG yapılmış 20 hasta dahil edildi. Tüm hastalardan ameliyat öncesi ve aparey çıkartıldıktan sonra konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri alındı. Apareyin kullanım süresi 83 ile 179 gün arasında değişmekte olup ortalama 121.35(±27.83) gündür. Maksiller dişler keser, premolar ve molar olarak üç gruba ayrıldı. Tomografi görüntüleri kullanılarak pulpa hacimleri 3D Slicer programı ile hesaplandı. İstatistiksel analiz SigmaPlot 12 programıyla yapıldı. İstatistiksel önem seviyesi p < .05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Maxillary transverse deficiency is a common problem in humans.Rapid palatal expansion(RPE) is used for young patients to enlarge the narrow maxilla, while surgically assisted rapid palatal expansion(SARPE) is used for adult patients. Tooth-borne and bone-borne distractors are used for SARPE. Although it is known that tooth-borne distractors cause buccal tipping, dehiscence, fenestrations, periodontal problems and buccal root resorption, the effects of these distractors on pulp volumes of teeth have not been investigated before. The aim of this study is to evaluate the pulp volume changes in the supporting teeth after SARPE performed with tooth-borne distractors. Materials and Method: Twenty patients who were diagnosed as maxillary transversal deficiency with clinically and radiographically examination and who underwent SARPE were included. Cone beam computed tomography(CBCT) images were obtained before surgery and after removal of the distractor. The duration the distractors ranged from 83 to 179 days, with an average of 121.35(±27.83) days. Maxillary teeth are divided into three groups as incisor, premolar and molar. These data were analyzed with 3D Slicer.