Tiyosemikarbazid ve tetrazol türevlerinin klorürlü ortamdaki bakırın korozyonuna inhibitör etkisi
The inhibitor effect of thiosemicarbazide and tetrazol derivatives on the corrosion of copper in a chloride solution
  1. Tez No: 613914
  2. Yazar: ABDULKHALIK K.E. YOUNIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ, DOÇ. DR. EMEL BAYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Salisilaldehit tiyosemikarbazid (STSC), 5-Merkapto-1-metil tetrazol (MMTA), 5-Fenil-1-H-tetrazol (PTA), 5-Amino-tetrazol mono hidrat(ATA), 4-alil-3- tiyosemikarbazid (ATSC), Exo-2-Norbornil tiyosemikarbazid (NTSC)ve 4-(2- Feniletil-3-tiyosemikarbazid (PETSC)olmak üzere yedi farklı korozyon inhibitörü kullanılarak klorürlü ortamda bakırın korozyon inhibisyonu incelenmiştir.Bakır örneklerinin korozyonları korozyon inhibitörlerinin varlığında ve yokluğunda potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi teknikleri kullanılarak test edilmiştir. Test edilen bazı örnekler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Sonuçlar, tetrazol türevlerinden ATA ve PTA'nın % 90'ı aşan inhibisyon etkinliği verdiğini, MMTA'nın ise düşük inhibisyon etkinliği (
Özet (Çeviri)
The present work investigates the corrosion inhibition of copper using seven corrosion inhibitors namely: Salicylaldehyde thiosemicarbazide (STSC), 5-Mercapto-1-methyle tetrazole (MMTA), 5-phenyl-1-H-tetrazole (PTA), 5-Amino-tetrazole mono hydrate (ATA), 4-allyl-3-thiosemicarbazide (ATSC), Exo-2-Norbornyl thiosemicarbazide (NTSC), and 4-(2-phenyl ethyl-3-thiosemicarbazide (PETSC). Copper samples were tested using potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy techniques in the absence and in the presence of corrosion inhibitors. The effect of immersion time on the inhibitors efficiency was also addressed. Some samples tested by scanning electron microscopy (SEM) were examined. Results show that tetrazole derivatives ATA and PTA give inhibition efficiencies exceeding 90% whereas MMTA give low inhibition efficiency (