Türkiye sağlık araştırması verilerinin yapay sinir ağları ve çok kategorili lojistik regresyon yöntemiyle incelenmesi
Investigation of Turkey health survey data with artificial neural networks and multinomial logistic regression
  1. Tez No: 613938
  2. Yazar: ÖZGE YAMANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL EBEGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sağlıklı olmak, kaliteli yaşam için gerekli olan temel faktördür. Kaliteli yaşam için ise birey, sağlığına zarar verecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdır. Bireylerin sağlık durumlarını etkileyen birçok etken vardır. Bu çalışmada bireylerin genel sağlık durumları ve genel sağlık durumlarına etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla TÜİK tarafından yürütülmekte olan Türkiye Sağlık Araştırması (TSA) kapsamında yer alan anket verileri kullanılmıştır. Çalışmada, yapay sinir ağları ve çok kategorili lojistik regresyon analizi ayrı ayrı uygulanmış olup sınıflandırma başarıları karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, bireylerin genel sağlık durumlarının doğru sınıflandırma oranları, çok kategorili lojistik regresyon analizi için %76,29 ve yapay sinir ağları tekniği için de %75,37 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya alınan veri seti için çok kategorili lojistik regresyon analizinin yapay sinir ağları tekniğine göre daha iyi bir“doğru sınıflandırma oranına”sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma ile yapılan iki farklı analiz yöntemi ile elde edilen sınıflandırma başarılarının yorumlanması sonucunda literatüre katkı sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Being healthy is the essential factor for quality life. For the quality of life, the individual should avoid attitudes and behaviors that will harm his / her health. There are many factors that affect the health status of individuals. In this study, the factors affecting the general health status of individuals and their general health status were tried to be determined. For this purpose, Turkey Health Survey conducted by Turkish Statistical Institute (TurkStat) within the scope of the data is used. In this study, artificial neural networks and multinomial logistic regression analysis were applied separately and classification successes were compared. As a result of the analyzes, the correct classification rates of the general health status of the individuals were calculated as 76,29% for the multinomial logistic regression analysis and 75,37% for the artificial neural network. Multinomial logistic regression has a better correct classification rate than artificial neural network for the data set. The aim of this study is to contribute to the literature as a result of the interpretation of the classification successes obtained by two different analysis methods.