Sodium omadin'in tatlısu bivalvleri üzerindeki toksik etkileri
Toxic effects of sodium omadine on the freshwater bivalves
- Tez No: 613937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİHA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyosidal bir kimyasal madde olan sodyum omadin (sodyum piritiyon, NaOM), ekotoksikoloji araştırmalarında indikatör tür ve model organizma olarak kabul edilen iki farklı Bivalvia (midye) türünde uygulanmıştır. Dreissena polymorpha türünde yapılan akut toksisite deneyinde 96 saatlik LC50 değeri 0,243 µg/L olarak hesaplanmıştır. Akut toksisite bulgularımız, NaOM kimyasalının D. polymorpha için çok toksik olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ecotoxicological effects of sodium omadine (sodium pyrithione, NaOM), which is a biocidal chemical were investigated on two species of freshwater mussels which are considered as the selected indicator species and model organisms. In acute toxicity test on Dreissena polymorpha, LC50 value of 96 hours was calculated as 0,243 µg/L. Our acute toxicity findings revealed that NaOM chemical was very toxic to Dreissena polymorpha.