Bazı kişisel bakım ürünü kremlerde eser elementlerin ICP-MS ile tayini.
Determination of trace elements in some personal care products cream by İCP-MS
- Tez No: 613953
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ŞEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kozmetiklerdeki ağır metaller, boyar madde içerebilen kozmetik ürünlerin de içerisinde olduğu ürünlerde belirli düzeyde doğal bileşen olarak bulunabilmelerinin yanında çevrede yaygın bulunmaları ve kararlı bir kimyasal yapıya sahip olmalarından dolayı ürün içerisinde safsızlık olarak yer alabilmektedir. Toksik etkileri göz önüne alındığında ve özellikle kozmetiklerin pek çok kişi tarafından yoğun biçimde kullanılması bu elementlerin sağlığımız açısından önemini arttırmaktadır. Kremler vasıtasıyla deri yolu ile birlikte vücuda alımı sağlanır. Kozmetik kaynaklı vücuda alınan eser elementler yıllar içinde birikime ve bu birikim de hücre veya doku zararına neden olmaktadır. Bu çalışma, ticari olarak satılan ve herkesin kolaylıkla ulaşabileceği marketlerden alınan 50 krem örneğinde alüminyum, krom, demir, nikel, bakır, çinko, kadmiyum, antimon ve kurşun elementlerinin miktarlarının belirlenmesi amacı ile planlandı. Çözünürleştirme yöntemi olarak mikrodalga çözünürleştirme yöntemi kullanıldı. Çözünürleştirilen krem örneklerindeki elementlerin analizleri İndüktif Eşleşmiş Plazma- Kütle Spektromere (ICP-MS) cihazı ile gerçekleştirildi. Analizler sonucunda 50 kişisel bakım ürünü krem örneğinde bulunan element ortalama değerleri şu şekildedir: Alüminyum için 1,037±1,439 mg/kg, krom için 0,066±0,135 mg/kg, demir için 3,697±1,200 mg/kg, nikel için 0,083±0,075 mg/kg, bakır için 0,103±0,083 mg/kg, çinko için 0,751±1,561 mg/kg, kadmiyum için 0,012±0,014 mg/kg, antimon için 0,044±0,085 mg/kg, kurşun için 0,018±0,021 mg/kg. Çalışmada matris etkilerini en aza indirgemek, girişimleri önlemek amacı ile İndüktif Eşleşmiş Plazma-Kütle Spektrometri cihazı ile çalışılırken standart ilave metodu kullanıldı. Elde edilen veriler sonucunda çalışılan yöntemlerin tüm verileri için, RSD (Relative Standard Deviation) değerleri % 2'nin altındadır. Tayin alt sınırı (LOD) ve kantitatif alt sınırı (LOQ) ise, alüminyum için LOD:1,527 ppb ; LOQ:5,09 ppb, krom için LOD:0,03017 ppb ; LOQ:0,1006 ppb, demir için LOD:0,9904 ppb ; LOQ:3,3013 ppb, nikel için LOD:0,03577 ppb ; LOQ:0,1192 ppb, bakır için LOD:0,02644 ppb ; LOQ:0,0811 ppb, çinko için LOD:0,9963 ppb ; LOQ:3,321 ppb, kadmiyum için LOD:0,006214 ppb ; LOQ:0,0207 ppb, antimon için LOD:0,005629 ppb ; LOQ:0,0188 ppb ve kurşun için LOD:0,01683 ppb ; LOQ:0,0561 ppb'dir.
Özet (Çeviri)
Heavy metals in cosmetics can also be found at certain level as a natural component in cosmetic products containing dyestuffs. In addition to this, due to that they are widespread in the environment and have a stable chemical structure they can be included in the product as impurities. When we consider the toxic effects, the intense use of cosmetics by most of the people, the importance of these elements for our health is cannot be ignored. It is supplied to body through the skin by the creams which contains them. The trace elements of cosmetic origin are taken to the body and they accumulate over years and this accumulation can damage the cells and tissues. This work is planned to determine the amount of aluminum, chromium, iron, nickel, copper, zinc, cadmium, antimony and lead elements in 50 cream samples which are easily accessible to everyone in the markets. Microwave resolution method were used as the resolution method. Analyzes of the elements in the cream samples that were solubilized were performed by Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometry (ICP-MS). The average values found in 50 cream samples as the result of analysis are as follows: 1,037±1,439 mg/kg for aluminum, 0,066±0,135 mg/kg for chromium, 3,697±1,200 mg/kg for iron, 0,083±0,075 mg/kg for nickel, 0,103±0,083 mg/kg for copper, 0,751±1,561 mg/kg for zinc, 0,012±0,014 mg/kg for cadmium, 0,044±0,085 mg/kg for antimony, 0,018±0,021 mg/kg for lead was found as. The standard addition method was used when working with the ICP-MS device in order to minimize the matrix effects in the study and to prevent interference. As a result of the obtained data, Relative Standard Deviation (RSD) values are below 2% for all data of the methods used. Determination Limits(LOD) and Quantification Limits(LOQ) of the analyzes made by ICP-MS were LOD:1,527 ppb ; LOQ:5,09 ppb for aluminum , LOD:0,03017 ppb ; LOQ:0,1006 ppb for chromium, LOD:0,9904 ppb ; LOQ:3,3013 ppb for iron, LOD:0,03577 ppb ; LOQ:0,1192 ppb for nickel, LOD:0,02644 ppb ; LOQ:0,0811 ppb for copper, LOD:0,9963 ppb ; LOQ:3,321 ppb for zinc, LOD:0,006214 ppb ; LOQ:0,0207 ppb for cadmium, LOD:0,005629 ppb ; LOQ:0,0188 ppb for antimony and LOD:0,01683 ppb ; LOQ:0,0561 ppb for lead.