VATS lobektomide öğrenme ve gelişim süreci
Learning and development process in VATS lobectomy
  1. Tez No: 613996
  2. Yazar: TUĞBA COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ VOLKAN BAYSUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada video-yardımlı torakoskopik lobektomi (VATS lobektomi) sonuçları değerlendirildi. Çalışma planı: Ocak 2006 - Eylül 2012 tarihleri arasında Süreyyapaşa Göğüs ve Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çeşitli nedenlerle VATS lobektomi yapılan ve torakotomiye dönülen toplam 86 hastanın (59 erkek, 27 kadın; ort. yaş 55.2±15.9 yıl; dağılım 15-80 yıl) klinik kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Ameliyat öncesi yapılan değerlendirmeye göre, VATS lobektomi yapılan ve torakotomiye dönülen erkek hastalarda ve tüberküloz öyküsü olanlarda ameliyatın başarısı anlamlı düzeyde düşük bulundu (sırasıyla p=0.006, p=0.033). Ameliyatlar genellikle üç port ile yapıldı. En sık bildirilen torakotomiye dönülme nedenleri yapışıklıklar ve inkomplet fissür idi. Tümör yerleşim yerine göre değerlendirildiğinde, VATS lobektominin başarı oranı üst loblar için daha düşük bulundu. Drenaj miktarı ve ameliyat süresi açısından ise, orta lob ve alt lob daha avantajlı bulundu. Sonuç: Çalışma sonuçlarımızın VATS lobektomiye yeni başlayacak cerrahlara hasta seçimi konusunda birtakım ipuçları sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: This study aims to evaluate the results of videoassisted thoracoscopic lobectomy (VATS lobectomy). Methods: A total of 86 patients (59 males, 27 females; mean age 55.2±15.9; range 15 to 80 years) who underwent VATS lobectomy due to several reasons and were switched to thoracotomy at Süreyyapaşa Thoracic and Cardiovascular Diseases Education and Research Hospital between January 2006 and September 2012 were retrospectively analyzed. Results: Based on the preoperative assessment, the success rate of surgery significantly lower in male patients and those with previous history of tuberculosis who underwent VATS lobectomy and were switched to thoracotomy (p=0.006, p=0.033, respectively). Surgery was often able to be performed via three ports. The most frequently reported reasons for switching thoracotomy were adhesions and incomplete fissure. According to the localization of tumors, the success rate for VATS lobectomy was lower for the upper lobes. The drainage quantity and duration for surgery were more advantages in the middle and lower lobes. Conclusion: We believe that our study results would offer some clues on the patient selection to incipient surgeons for this procedure.