Domain temsilcili topolojik uzaylar
Domain representative topological spaces
- Tez No: 613999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Domain temsil edilebilirlik bir topolojik tamlık özelliğidir.“Domain”ilk olarak teorik bilgisayar bilimlerinde kullanılmıştır. Sonrasında birçok çalışmalar yapılmış ve topolojide kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada altkompakt uzaylar, genelleştirilmiş altkompakt uzaylar ve domain temsilcili topolojik uzaylar incelenmiştir. Ayrıca bu uzaylar arasındaki geçişlerden söz edilmiştir. İlaveten domain temsilcili uzayların alt uzayları ve kalıtsallığı incelenmiştir. Bunlarla ilgili örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Domain representibility is a topological completeness property.“Domain”is first used in theorical computer science. After that a lot of studies are performed and it is started to be used in topology. In this study, subcompact spaces, generalizations subcompact spaces and domain representative spaces are examined. Also the relations between these spaces are mentioned. In addition, hereditary and subspaces of domain representative spaces are examined. Examples are given about them.