Racism and image of adversary: The representations of Russians as villains in video games
Düşman imgesi ve ırkçılık: Video oyunlarında kötülüğün temsilcisi olarak Ruslar
  1. Tez No: 925126
  2. Yazar: SEMİH İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Video oyunlar kırk yıllık bir geçmişe sahip olsa da bu alanda yapılan araştırmalar daha ziyade son dönemde gerçekleşmiştir. Bu da araştırma konusu olarak ele alınması gereken birçok farklı başlığı karşımıza çıkarmaktadır. Bu başlıklar arasında öne çıkanlardan birisi ise temsiliyet meselesidir. Bu çalışma video oyunlarda Rusların temsil edilme biçimlerine odaklanarak bu noktada ortaya çıkan sorun ve tartışmalara işaret etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, farklı türlerdeki birçok oyundan örnekler sunarak özellikle Rusların stereotipleştirilme süreçlerini açıklamaktadır. Bu minvalde, 1980-2020 yılları arasında piyasaya çıkmış farklı türlere ait oyunlar incelenmiştir. Böylesi bir zaman aralığının seçilme sebebi, bahsi geçen stereotipleştirme hususunun yeni veya dönemsel bir sorun olmadığına vurgu yapmaktır. Çalışma her ne kadar farklı türden birçok oyuna yer verse de ana örneği 2019 yapımı Call of Duty: Modern Warfare teşkil etmektedir. Bilhassa birinci şahıs nişancı oyunlarının biçimsel özellikleri itibarı ile daha derin analiz yapmaya imkan tanırlar, dolayısıyla bu tarz oyunların içerik analizleri çalışmanın temel odak noktasını oluşturmuştur. Araştırma sonucunda Rusların video oyunlarında çoğunlukla“kötü”olarak resmedilmelerinin yanı sıra,“iyi”olarak tasvir edildikleri durumlarda dahi ağır şekilde stereotipleştirme ile karşı karşıya olduklarına işaret etmektedir. Rusların video oyunlardaki temsiliyetinde tespit edilen sorunlar özellikle Soğuk Savaş dönemindeki gerilimlerle ortaya çıkan tarihsel gelişmelerin ve piyasa ilişkilerinin sunduğu çerçeve içinde tartışılmaktadır. Çalışmanın video oyunlarındaki temsil meselesi noktasına odaklanması ile sonradan yapılacak benzeri çalışmalara katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite having a history of approximately forty years, gaming is still a new domain for research, meaning that there are still a great deal of research topics to cover, one of them being the representation/portrayal issues. The research aims to point out the issues and debates that derive from the way Russians are represented in video games. The article elucidates the stereotypization process of Russians, presenting numerous examples from varying video game genres that were released in 1980–2020. The reason for choosing such a timeframe is to emphasize that the issues of Russian representation are not temporal or recent. Although the article includes many different games, the main example is the content analysis of the 2019 release game Call of Duty: Modern Warfare, since first-person shooter games provide more story material for in-depth analysis. The research concludes that the Russians are depicted mostly as villains, and even when they are portrayed as“good”, they are still heavily stereotyped. The issues that arose due to such representations are discussed within the scope of market relations and the tension during the Cold War era. By focusing on representation issues, the article aims to contribute to future research within that field.