Şehir park donatılarının operasyonel coğrafi bilgi sistemiyle izlenmesi ve işletilmesi
Monitoring and managing city park equipments with operational geographical information system
- Tez No: 614003
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KAVZOĞLU, PROF. DR. MEHMET HALİS SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yerel Yönetimler her geçen gün hizmet kalitesini artırmada teknolojiyi kullanma konusunda daha istekli hale gelmektedir. Halkın yerel yönetimlerden hızlı ve kaliteli hizmeti bir arada alma talebi teknolojinin gelişimi ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Aynı zamanda yerel yönetimler de ellerindeki imkânları halkın kullanımına sunarken memnuniyeti en üst düzeyde tutmak ve kaynaklarını verimli kullanmak istemektedirler. Yerel yönetimlerin, özellikle belediyelerin halkın beklentilerini çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde karşılama amacıyla farklı yönetim sistemlerini etkin bir şekilde kullanması amaçlamaktadırlar. Belediyeler, gelinen noktada, hizmet kalitesini artırırken maliyetlerin de kontrol altına alınması gerekliliğinin farkına varılmış ve artık her çalışmanın maliyet analizinin yapılarak uygulanabilirliğini düşünmeye başlamışlardır. Özellikle kendi birimlerince yapmak istedikleri hizmetlerde maliyetin göz ardı edilmesi sonuçlarının sürdürülebilirlik açısından engel teşkil ettiği gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalmışlarıdır. Sürdürülebilir bir belediyeciliğin, projelerin yapımını, uygulanmasını ve işletilmesini de kapsayacak şekilde tüm yaşam döngüsünü planlayarak yapmadan geçtiğinin farkına varılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, belediyelerin ana hizmet kalemlerinden biri olan park bahçe ve yeşil alan yapım, bakım, onarım çalışmalarının Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Varlık yönetim sistemleri kullanılarak etkin, hızlı, sürdürülebilir ve vatandaş memnuniyetini artıracak şekilde, kaynakların etkin ve verimli planlamasını yapmak hedeflenmiştir. Çalışma alanı olarak İzmit ilçesi sınırları içinde en yoğun olarak kullanılan Sabri Yalım Parkı seçilmiştir. Alan 4 bin m2 olup, 18 ayrı çeşitte, yüzün üzerinde varlığa sahiptir. Varlıkların yaklaşık değeri 5 bin TL civarında olup bakım onarım maliyetleri yıllık 300 bin TL civarındadır. Varlık yönetimi uygulaması ile stok maliyetleri ve bakım periyotları yeniden düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Local authorities have become willing to use technology to improve their service quality gradually. The demand of the public from local authorities for fast and high-quality service is increasing in direct proportion with the development of technology. At the same time, local authorities also want to maximize the satisfaction and use their resources efficiently, while offering the opportunities available to the public. Local authorities, especially municipalities, aim to use distinctive management systems effectively to meet the expectations of the people in accordance with the needs of the age. Municipalities have realized the necessity to control costs while improving the quality of service at this point and have started to consider the feasibility of each study by performing cost analysis. In particular, they had to face the fact that cost neglect in their services would be an obstacle to sustainability of the services. It has been realized that a sustainable municipality has gone through planning the whole life cycle, including the implementation and operation of the projects. In this study, park, garden and green area construction maintenance and repair works, which are one of the main service items of the municipalities, will be used to make efficient, rapid and sustainable planning of resources by using Geographical Information Systems and Asset Management Systems in order to increase citizen satisfaction. As the study area, Sabri Yalım Park which has been used the most intensively within the boundaries of İzmit district has been selected. The area is 4 thousand m2 and has over 18 different kinds of assets. The approximate value of the assets is 5 thousand TL and maintenance and repair costs are around 300 thousand TL per year. Inventory costs and maintenance periods were reorganized with asset management application.