Amenities of Gençlik Parkı and their transformations
Gençlik Parkı'nın sosyal donatıları ve dönüşümü
- Tez No: 830342
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK GÜNAY ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kent parkları, insanların rekreatif ve eğlence ihtiyaçlarını karşılamak, doğayı ve biyolojik çeşitliliği korumak için doğal, yarı doğal veya inşa edilmiş kamusal açık alanlardır. Bu parklar herkesin kolayca erişebileceği bir konumda ve ilgi alanlarına göre aktiviteler yapıp ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde tasarlanır. Bu parklar için en önemli ilke, ortak yarar ve kullanımdır. Zaman geçtikçe, nüfusun kırdan kente kayması nedeniyle kent parklarının birey, toplum ve şehir refahı üzerindeki rolleri ve faydaları artmaktadır. Şehir yaşantısında, yaşam kalitesinin ve insan ihtiyaçlarının önemi kırsal yaşamdakine kıyasla daha önceliklidir. Cumhuriyet Dönemi kent parkı olarak Gençlik Parkı, Ankara'nın en önemli ve sürekli kentsel açık alanlarından biri olmuştur. Yapıldığı günden bugüne“Stadyum Önündeki Büyük Park”ve“Gezinme ve Dinlenme”için mükemmel bir alan olmuştur. Farklı dönemlerde farklı kültürlerden pek çok farklı insanı barındıran bir buluşma ve yüzleşme alanı olmuştur. Bir kent parkı olarak Gençlik Parkı sadece bir yeşil alan değil, aynı zamanda bir toplanma, buluşma, boş zaman aktiviteleri yapma ve dinlenme alanıdır. Hayatı kolaylaştıran veya daha keyifli hale getiren bu boş zaman etkinlikleri, hizmetleri veya durumları“letafet, hoşluk, sunulan kolaylık”olarak tanımlanabilir. Bu sosyal donatılar kültürle doğrudan ilişkilidir. Kültür değiştikçe bunlar da çeşitli dönüşümler geçirmiştir. Gençlik Parkı, Jansen ve Leveau'nun planlarında, havuz/havuz kenarı, eğlence amaçlı ve kültürel/eğitimsel donatılar olarak sınıflandırılıp bunların farklı dönemlerdeki değişim, dönüşüm ve yok oluşları üzerinden incelenmiştir. Ankara'nın başkent oluşunun ve Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. Yılında, Gençlik Parkı'nın farklı dönemlerde geçirdiği bu değişimler, parkın bazı dönüşümlere uğramasına ve orijinal özelliklerinden ve değerinden farklı bir park haline gelmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
An urban park is a public open space of natural, semi- natural or built space for human recreation, enjoyment and conservation, protection of nature and biodiversity. These parks are designed at a location where everyone can access easily and make activities related to their interests and needs. The most important principle for these parks is the common good and use. By the time passes, the roles and benefits on individual, community and city wellbeing of urban parks are increased because of the population shifts from rural to urban. The importance of life quality and humanbeings' needs become priorities in city lives rather than the life in rural. Gençlik Parkı as an urban park of Republican Period has been one of the most important and continuous urban open space in Ankara. From the beginning of its construction till nowadays, it has been“The Large Park in front of the Stadium”and a perfect space for“Strolling and Resting”. It has been a meeting and confrontal space in the city that hosts many different people from different cultures in different periods. As an urban park, Gençlik Parkı is not just a greenery it is a space for meeting, making leisure time activities and relaxing. These leisure time activities, services or circumstances that make life a little easier or more pleasant can be defined as“amenity”. Amenities have been related with the culture of the citizens. In different periods, culture has changed and the amenities in the park had some transformations. Gençlik Parkı is analysed both in Jansen's plan and the applied plan of Theodore Leveau by the classification of amenities as pool/poolside, entertainment based and cultural/educational amenities and their changes, transformations and annihilations in different periods. In the 100th year of Ankara as the capital city and the Republic these changes in different periods caused park to have some transformations and become a park different from its original properties and amenities.