Washıngton navel portakalında farklı dönemlerde fertigasyon yöntemiyle yapılan azot uygulamalarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of nitrogen applicationsat different periods through fertigationmethod on fruit yield and quality of Washington navel orange
- Tez No: 614072
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Washington Navel göbekli portakal çeşidinde İlkbahar veYaz döneminde fertigasyon yöntemiyleN'un farklı zamanlarda ve dozlarda uygulanmasının meyve verim ve kalitesine etkisi araştırılmıştır. Deneme parseline yıllık uygulanacak N'nin 1/2'si ilkbahar döneminde topraktan uygulanmıştır.Geri kalan 1/2'lik N ise parsel-1'e tek seferde, parsel-2'ye üçe bölünerek, parsel-3'e beşe bölünerek ve parsel-4'e ona bölünerek verilmiştir. Çalışmada en geniş çaplı ve en ağır meyveler 77.55mm çap ve 241.36 g meyve ağırlığı ortalamaları ile N'nin Yaz döneminde tek seferde uygulandığı P1'de elde edilmiştir. Yüksek pazarlanabilme özelliğine sahip meyveler % 51.83 oran ile P1'de, pazarlanabilir meyve oranı en az olan meyveler ise %5 ile P4'de tespit edilmiştir. En düşük meyve çapı 71.18 mm ve en düşük meyve ağırlığı 183.47 g ortalamaları ile N uygulamasının ilkbahar-yaz döneminde on parçaya bölünerek uygulandığı P4'de tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In the present study, it was investigated the effects of N applicationsat different times and doses through fertigation in the spring and summer seasonson fruit yield and quality of Washington Navel orange. 1/2 of annual amount of N was applied from the soil in the spring. On the other hand, the remaining half is applied on plot 1 all at once, on plot 2 in three stages, on plot 3 in five stages, and on plot 4 in ten stages. According to results, the highest fruit size (average 77.55 diameter and 241.36 g) was determined in plot 1 in which N was applied in summer time all at once. The fruits which are high marketable at the rate of %51.83 were also determined in plot 1. Also, marketability was the lowest at a rate of %5 in plot 4. The smallest fruit diameter (average 71.18mm) and the lowest fruit weight (average 183.47 g) were determined in plot 4 in which N was applied in 10 stages during summer time.