Rubygem çilek çeşidinde bor ve bal arısı kullanımının bozuk şekilli meyve oluşumu ile meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of using boron and honey bee on misshapen fruit formation with fruit yield and quality in rubygem strawberry cultivar
- Tez No: 614071
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ETİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmada Bor ve bal arısı kullanımının Rubygem çilek çeşidinde bozuk şekilli meyve oluşumu ile meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede 2 adet İspanyol tipi yüksek tünel kullanılmış olup, bir tünelin etrafı arı faaliyetlerine izin verilmeyecek şekilde tülle kapatılmıştır. Etrafı açık tünelin yakınına ise bir arı kovanı yerleştirilmiştir. Denemede Topraktan, Yapraktan ve Toprak+Yapraktan Bor uygulamaları ile Kontrol (su) uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulamalar sonrasında farklı yetiştirme ortamları ve Bor kullanımının çiçek tozu canlılık ve çimlenme değerleri üzerine önemli düzeyde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ancak, özellikle arı faaliyetlerinin düşük olduğu soğuk geçen dönemlerde olmak üzere, tüm yetiştirme periyodu boyunca yetiştirme ortamı yakınında arı bulundurulmasının, tozlanma başarısını arttırarak meyve verim ve kalitesini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bor kullanımının ise yine özellikle soğuk dönemlerde; toplam meyve verimi ve normal gelişmiş meyve oranını artırdığı, ancak sonraki dönemlerde sıcaklıkların artması ile etkisinin önemsiz olduğu tespit edilmiştir. Özellikle arı faaliyetine izin verilmiş olan tünellerde yapılan Bor uygulamalarının, normal gelişmiş meyve oranını ve meyve ağırlıklarını olumlu yönde etkileyerek pazarlanabilir meyve oranını arttırdığı dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of using Boron and honey bee on misshapen fruit rate, fruit yield and quality in Rubygem strawberry cultivar were investigated. The research was conducted in two Spanish type high tunnels. One of the tunnels was closed with a net to prevent bee activity and the other one was leaved opened by placing a bee hive near it. The effects of soil, foliar and both soil and foliar Boron treatments were investigated with a control (water) treatment in strawberry plants. As a result of the study, it has been observed that different tunnels and Boron treatments were not affected pollen viability and germination rates significantly. However placing bee hives near tunnels, especially in cold periods which the bee activity is low and in the proceeding periods, affected fruit yield and quality positively by increasing pollination success. Boron treatments are also increased total fruit yield and normally developed fruit rate again in cold periods but there were not any effect in proceeding periods which the temperatures are higher. Boron treatments especially in bee activity allowed tunnels increased marketable fruit yield by affecting normally developed fruit yield and fruit weight positively.