Normal yolla doğum yapan kadınlarda sıcak duşun postpartum yorgunluk, duygudurum ve rahatlığa etkisi
The effect of warm shower on postpartum fatigue, mood and comfort among women delivered vaginally
  1. Tez No: 614097
  2. Yazar: RABİA ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, normal yolla doğum yapan kadınlarda sıcak duşun postpartum yorgunluk (PPY), duygu durum ve rahatlık üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Çalışma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Lohusa Servisi'nde yapılmıştır. Normal yolla doğum yapan 128 kadının 64'ü müdahale grubuna (MG) ve 64'ü kontrol grubuna (KG) atanmıştır. Veriler Lohusa Tanıtım ve İzlem Formları, Yorgunluk (VAS-F) ve Rahatlık (VAS-C) için Görsel Benzerlik Ölçeği, Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası (YİGBS), Doğum Sonu Konforu (DSKÖ) ve Kısa Duygudurum İçe-Bakış Ölçekleri (DİBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Postpartum 6-12. saatlerde, müdahale grubundaki lohusaların ortalama 10-20 dakika boyunca, 37-41°C su sıcaklığında ayakta duş almaları sağlanmış; kontrol grubundaki lohusalara standart bakım verilmiştir. Müdahale öncesi uygulanan VAS-F, VAS-C ve YİGBS müdahaleden bir saat sonra tekrarlanmış, müdahaleden hemen sonra Lohusa İzlem Formu, müdahaleden bir saat sonra ise DSKÖ ve DİBÖ uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki kare, Repeated Measure Anova, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma, Bağımsız Örneklem t, Mann-Whitney U testleri ve Spearman korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized controlled trial to investigate the effects of warm shower on postpartum fatigue (PPF), mood and comfort among women delivered vaginally. The study was conducted at the Maternity Care Service of Niğde Ömer Halisdemir University Education and Research Hospital. 128 postpartum women were divided into two; 64 women to intervention group (IG) and 64 women control group (CG). Data were collected by using the Description and Follow-up Forms of the Postpartum, Visual Analog Scale for fatigue (VAS-F) and comfort (VAS-C), Visual Similarity Scale for Fatigue (VSSF), Postpartum Comfort Questionairre (PPCQ) and Brief Mood Introspection Scale (BMIS). During the 6th-12th hours after delivery, the mothers in the intervention group had a standing shower at a water temperature of 37- 41 ° C for an average of 10-20 minutes; standard care was given to the mothers in the control group. VAS-F, VAS-C and VSSF, which were administered before the intervention, were repeated one hour after the intervention, Postpartum Woman Follow-up Form was applied immediately after the intervention and PPCQ and BMIS were applied one hour after the intervention. The data was assessed by using Repeated Measure Anova, Bonferroni Multiple Comparison, Independent Sample, Mann-Whitney U tests and Spearman Correlation Analysis.