Havacılık sektöründe kimyasal süreçlerin risk değerlendirmesi ile incelenmesi
Analysis of chemical processes in aviation industry with risk assessment
- Tez No: 614113
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ DEREKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada havacılık sektöründe üretimin bir parçası olan kimyasal yüzey işlemler süreçlerinde risk değerlendirmesi yapılmış risklerin büyüklüğüne karar verilmiş ve ortaya çıkan risklere karşı alınacak önlemler belirlenmiştir. Hava aracı üretimi bir dizi karmaşık süreçle gerçekleşmektedir. Hava aracı imalatında kullanılan alüminyum, çelik ve titanyum gibi metallere uygulanan yüzey işlemler sırasında çalışanları etkileyebilecek sağlık tehlikeleri incelenmiş ve alınabilecek önlemler belirlenmiştir. Kimyasallara maruziyetten kaynaklı meslek hastalıkları ve iş kazaları yaşanmaması için riskler değerlendirilip mevcut önlemler gözden geçirilmiş, çağın değişen şartlarına uygun ilave önlemler alınması beklenmiştir. Bu çalışmada kimyasal süreçler (anodizasyon, pasivasyon, maskeleme, aşındırma); kimyasal tehlikelerin süreç temelinde incelendiği Tehlike ve İşletebilirlik Analizi (HAZOP) ve işlemler sırasında oluşabilecek hataların önceden fark edilmesine dayanan Hata Türü ve Etkileri Analizi (FMEA) ile incelenmiştir. Yapılan çalışmada aşındırma hattının sıcaklık parametrelerinin daha yüksek olmasından ve çalışma ortamına kimyasal yayılım fazla olmasından dolayı daha tehlikeli proses olarak tespit edilmiştir. Proses gereği sıcaklığın yükselmesi ile tank dışına salınan zararlı kimyasalların derişimleri ölçülmüştür. Tank dışına salınımın en aza indirilmesi için iyi havalandırma ile kapalı otomasyon sistemlerinin kullanılması ve prosesin izin verdiği ölçüde zararlı kimyasalların yerine daha az zararlı kimyasalların kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the size of the risks that were evaluated in chemical surface treatment processes which are part of the production in aviation sector were decided and the measures to be taken against the risks were determined. Aircraft production takes place in a number of complex processes. During the surface treatment of metals such as aluminum, steel and titanium used in aircraft manufacturing, health hazards that may affect the employees were examined and the measures that could be taken were determined. In order to prevent occupational diseases and occupational accidents caused by exposure to chemicals, the risks were evaluated and the current measures were reviewed and additional measures were expected to be taken in accordance with the changing conditions of the age. In this study, chemical surface treatment processes (anodization, passivation, masking, etching); Analysis of Hazard and Operability Analysis (HAZOP) and Hazard Type and Effects Analysis (FMEA) based on the recognition of errors that may occur during the process. According to process, temperature and the spreading the hazardous chemicals through the working area, etching process is detected as hazardous process. As a result of the process, the concentrations of harmful chemicals released from the tank were measured. It has been proposed to use closed automation systems within well ventilation to minimize the oscillation out of the tank and to use less harmful chemicals in place of harmful chemicals to the extent allowed by the process.