Mobil cihazlarda, yapılarda görsel inceleme yöntemleri ile depreme karşı risk değerlendirmesi yapılması
Risk assesment of buildings against earthquake by visual inspection methods in mobil devices
- Tez No: 614127
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mevcut yapı stoğunun durumu hakkında bilgi bankasının oluşturulması, Türkiye gibi deprem riski bulunan ülkeler için büyük bir önem arz etmektedir. Mevcut tekniklerin çoğu, uzman kişilerce yapılan, detaylı mühendislik çalışmaları gerektiren yöntemler içermektedir. Dijital ortam veri toplama teknikleri ise sınırlı bina tiplerini kapsamakta ve ulaşılabilirlik açısından zayıf kalmaktadır. Bu çalışmada, bilgiye ulaşılabilirliğin arttırılması ve böylelikle mevcut yapı stoğu hakkında en hızlı şekilde bir ön değerlendirme bilgi bankası oluşturulması konusunda yapılan çalışmalar sunulmaktadır. Çalışmada Mobil cihaz işletim sistemleri (IOS, Android, Windows Phone) üzerinde çalışacak şekilde düzenlenmiş bir uygulama olup, bu durum kullanıcı kitlesi kapsamını oldukça arttırmaktadır. Hitap ettiği kitlenin mümkün olduğu kadar geniş tutulması hedeflenerek, kullanıcıya yöneltilecek sorular herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen ve şıklar içinde görsel örnekler barındıran tipte düzenlenmiştir. Kısacası hazırlanan soru metinleri uzmanlık ve mühendislik bilgisi gerektirmeden cevaplanabilecek türdendir. Yığma, betonarme, ahşap/kerpiç tüm yapıları kapsamına alan uygulama ile kullanıcının dakikalar içerisinde binası hakkında ön risk değerlendirmesi yapabilmesine olanak sağlanırken, gerçek zamanlı olarak mevcut bir yapı stok durumu bilgi bankasına da kayıt yaptırabilecektir. Elde edilen veriler, afet riskini azaltma kapsamında değerlendirilerek, risk altındaki yapılara erken müdahale hızını oldukça arttıracak ve birçok olası can kaybının önüne geçilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Creating a data base of existing building stock is more necessary for the countries living under earthquake risk like Turkey. Existing technics are mostly paper based walk-down risk assessment methods. On-line based options are limited with specific building types or not inclusive enough to be efficient for most of the population. The aim of this study is increasing the accessibility, creating a nation wide data base with highest possible speed by collaboration of building residents. As most common personal device, mobile phone operating platforms (Ios, Android, Windows Phone) have been chosen for maximizing user participation. All user interface and question forms designed to target users with no specific knowledge. Masonry, reinforced concrete, wooden and adobe building types can be assessable in minutes on this software. At the same time, real-time data transfer allows us to collect information about existing building stock as fast as possible. Created data base gives us an opportunity to determine and response to critical buildings.