M bus protokolü ile sayaçların uzaktan okunması
Remote reading of meters with M bus protocol
  1. Tez No: 614138
  2. Yazar: TUNÇ GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Enerjiye olan ihtiyacın her geçen gün arttığı günümüz dünyasında yeterli olmayan birincil enerji kaynaklarının kullanıcılar arasında adil olarak paylaştırılması ve bedellerinin ödenmesi önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı sayaçlarla tüketimlerinin okunması, kullanıcıların tüketimlerine göre belirlenmesi ve faturalandırılması için teknolojiler ve yöntemler hızla geliştirilmektedir. Uzaktan ve otomatik sayaç okuma sistemleri elektrik, gaz ve su tüketimlerinin, sayaç bilgilerinin hatasız bir şekilde toplanması ve değerlendirilmesi, karşılaşılan önemli bir problem olup, bu probleme karşı kullanılan en pratik metot hızlı ve hassas haberleşme sistemleridir. Mevcut çalışmada ülkemizde son yıllarda kullanımı artan merkezi ısıtma sisteminin, önemli bir sorunu haline gelen faturaların kullanım oranlarına göre kat maliklerine adil bir şekilde yansıması için bir sistem geliştirilmiştir. Sistem faturalandırma mantığı ise apartman merkezi ısıtma yönetmeliği baz alınarak gelen faturanın % 30'luk kısmı kat maliklerine eşit olarak paylaştırıldıktan sonra kalan % 70'lik kısım kullanım, oranlarına göre kat maliklerine faturalandırılmaktadır. Faturalar ilgili şirketler tarafından her aboneye ayrı ayrı ulaştırılmakta olup, ayrıca her abone kendisine özel tahsis edilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaparak günlük/haftalık/aylık ısı gider verilerini grafiksel ve tablo olarak kıyaslamalı raporlarını izleyebilmektedir. Bu sistemin geleceği ile ilgili gelişen teknoloji şartlarına bağlı olarak sürekli bir iyileştirme planına bağlı olarak yapılan mevcut Ar-Ge çalışması önemli bir referans olmuştur. Gerçekleştirilen çalışmada müşteri memnuniyeti ön planda tutulmuş olup, kullanıcılardan gelen istek ve önerilerine göre sistemin sürekli iyileştirilmesi için modüler ve gelişebilir bir sistem ve metot ortaya konulmuş ve ilgili okuma sistemi için prototip ürün geliştirilip, testlerinden geçirilerek ürün haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the need for energy is increasing day by day, it has become an important need to distribute the primary energy resources which are not sufficient and to pay their prices fairly. For this reason, technologies and methods are being developed rapidly for reading their consumption with meters, determining and invoicing users according to their consumption. Remote and automatic meter reading systems accurate collection and evaluation of electricity, gas, water consumption and meter information is an important problem and the most practical method used against this problem is fast and sensitive communication systems. In this study, a system has been developed for the fair reflection of the central heating system, which has become an important problem, to the floor owners according to the usage rates. The system billing logic is based on the central heating regulation of the apartment. After the 30% of the invoice is distributed equally to the floor owners, the remaining 70% is invoiced to the floor owners according to their usage and rates. Invoices are delivered to each subscriber separately by the related companies, and each subscriber can log in to the system with the user name and password assigned to ownself and monitor the daily / weekly / monthly heat expense data as graphical and table comparative reports. The current R & D study, which is based on a continuous improvement plan based on the developing technology conditions regarding the future of this system, has been an important reference. In this study carried out, customer satisfaction has been kept in the forefront, a modular and developable system and method has been put forward for the continuous improvement of the system according to the requests and suggestions of the users and the prototype product has been developed and tested for the relevant reading system and turned into a product.