Siyah çayda bulunan bazı katyon ve anyonların diferansiyel puls polarografisi ve iyon seçici elektrotlarla tayini
Determination of some cations and anions in black tea by differential pulse polarography and ion selective electrodes
  1. Tez No: 614137
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, siyah çayda bulunan katyonların tayini için diferansiyel puls polarografisi (DP Polarografisi) yöntemi kullanılmıştır. Kuru siyah çay örneleri yaş kimyasal yöntemlerle nitrik asit ve hidroklorik asit kullanılarak çözüldü. Numune çözeltilerin farklı pH değerlerinde, asetat ve amonyak gibi elektrolit ortamlarda ve bazen etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) varlığında analizleri yapıldı. Böylece, siyah çay numunesinde altı eser elementin belirlenmesi için en iyi ortamın seçilmesi mümkün oldu. Bakır ve demirin polarografik pikleri, EDTA'nın varlığında pH= 7'de asetik asit/asetatelektrolit ortamında; nikel ve çinko pikleri, pH = 10' da amonyak/amonyum klorür tamponunda; kurşun, pH = 2 asetik asit/asetat elektrolit ortamında ayrıldı ve nicel analizleri yapıldı. Selenit ise Mo (VI) varlığında pH = 2 ve KCl elektrolit ortamında hidrojen katalitik pikinden yararlanılarak tayin edildi. Kuru siyah çayın 1 gramında % 95 güven seviyesi aralığnda ve dört ölçüm sonucunda 35 ± 3 µg Fe, 45 ± 3 µg Cu, 19 ± 1 µg Ni, 22 ± 3 µg Zn, 28 ± 3 µg Pb ve 77 ± 3 µg Se bulundu. Hazırladığımız iyodür-seçici elektrot 10-5-10-1 M arasındaki iyodüre karşı 59 mV duyarlılığa, geliştirdiğimiz kalsiyum florür (CaF2) temelli florür-seçici katı kristal elektrot ise 10-5 – 10-1 M arasında 28 mV duyarlılığa sahip elektrotlardır. Bu elektrotlar kullanılarak yapılan analiz sonucu 1 g siyah kuru çayda % 95 güven seviyesi aralığnda ve dört ölçüm sonucunda 21± 1,4 µg iyodür, 4,5 ± 0,7 µg florür olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, differential pulse polarography (DP Polarography) method was used for determination of cations in black tea. Dried black tea samples were dissolved using wet chemical methods using nitric acid and hydrochloric acid. The sample solutions were analyzed at different pH values, electrolyte media such as acetate and ammonia and sometimes in the presence of ethylenediamine tetraacetic acid (EDTA). Thus, it was possible to select the best medium for the determination of six trace elements in the black tea sample. The polarographic peaks of copper and iron were determined in the presence of EDTA at pH = 7 in Hac/Ac buffer medium; Nickel and Zinc peaks were measured at pH = 10 in ammonia buffer; Lead was separated in pH = 2 Hac/Ac electrolyte medium and quantitatively analyzed. Selenite was determined in the presence of Mo (VI) using pH = 2 and hydrogen catalytic peak in KCl electrolyte medium. In 1 gram of dry black tea, 95% confidence level and four measurements showed 35 ± 3 µg Fe, 45 ± 3 µg Cu, 19 ± 1 µg Ni, 22 ± 3 µg Zn, 28 ± 3 µg Pb and 77 ± 6 µg Se. The iodide selective electrode we prepared is 59 mV sensitivity to iodide between 10-5-10-1 M, and the fluoride selective solid crystal electrode based on calcium fluoride (CaF2) which we have developed has a sensitivity of 28 mV between 10-5 - 10-1 M. As a result of the analysis using these electrodes, 1 g of black dry tea was found to be in the range of 95% confidence level and 21 ± 1,4 µg iodide, 4,5 ± 0,7 µg fluoride were found in four measurements.