Suut Kemal Yetkin'in şiir sanatı ve estetik üzerine yazılarının incelenmesi
- Tez No: 61420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cumhuriyet devrinde şiir ve estetik üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların arasında Suut Kemal Yetkin'in (1903-1980) kitap ve yazılan önemli bir yer tutar. Suut Kemal Yetkin, bilim adamlığı yanında, ülkemizdeki sanat meseleleriyle yakından ilgilenmiş değerli bir şahsiyettir. Onun sanata ilgisi daha çok tenkit, deneme türleriyle edebiyat alanlarında kendini gösterir. Dil, edebiyat ve estetik üzerine çok sayıda deneme, makale ve kitap yazmıştır. Sanatın her yönüyle yakından ilgilenmiş ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin sanat yönünden ilerlemesine olumlu görüşleriyle katkıda bulunmuştur. Çalışmamızda, Suut Kemal Yetkin'in kendi eser ve yazılarından yola çıkarak, onun şiir ve estetik üzerine düşüncelerini ortaya koymaya çalıştık. Yetkin'in bu konular üzerindeki incelemelerinin ne kadar önemli olduğunu ve sanat meseleleri üzerinde ne kadar ciddiyetle durduğunu tespit ettik Onun şiir, estetik ve sanat konularında ortaya koyduğu düşüncelerinin bu alanlarda çalışacaklar için vazgeçilmez kaynaklar olduğu sonucuna vardık. Devrin diğer önemli şahsiyetlerinin de aynı konulardaki düşünceleri araştırılıp ortaya kondukça, Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı'nın daha açık ve doğru olarak inceleneceğini umuyoruz
Özet (Çeviri)
Many studies have been accomplished on poetry and aesthetics during the Republican Period in Turkey. Sunt Kemal Yetkin' s (1903- 1980) books and essays have an important place within these so-called studies. Suut Kemal Yetkin was a significant personality who had been interested in artistic events beside science. His relation in art is much more seen as critics and essays in literature. He had written a large number of essays, articles and books about language, literature and aesthetics. He had dealt with all branches of art firmly and had an addition into the artistic progress of Turkish Republic with his positive and valuable thoughts. All of our efforts were to introduce his thoughts on poetry and aesthetics by the help of his own masterpieces in our work. We determined the dominance of his researches in these above cited areas and his seriousness on the artistic events. We concluded that his thoughts on poetry, aesthetics, and arts are worth-considering references for any researchers on these subjects. Moreover, when the thoughts on similar subjects of the other significant personalities are searched, we hope the Turkish Literature in the Republican Period is going to be recognized in a clear and valid way.