Şiir üzerine düşünceleri ve Şiir-i Leyal'iyle Suut Kemal Yetkin
Suut Kemal Yetkin with his thoughts on poetry and his 'Şiir-i Leyal'
  1. Tez No: 61117
  2. Yazar: KAHRAMAN BOSTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Yüksek Lisans programında gerçekleştirilen bu tezde, Suut Kemal YETKİN' in şiir üzerindeki düşünceleri, tenkitleri ve tartışmalarıyla gençlik yıllarında yazdığı ve sonradan Şiir-i Leyal adı altında bastırdığı şiirlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Suut Kemal YETKİN, birçok edebiyat sanatçısının edebi hayat çizgisinin başlangıcında da izlendiği üzere, şiirle edebiyata atılmıştır. Sanatçı, Paris'teki öğrenim yıllarında felsefe, sanat tarihi ve estetik üzerinde yoğunlaşırken gençlik yıllarındaki tutkusu ölçüsünde şiir yazmaktan uzaklaşmıştır. Şiir yazmaktan belirli bir süre uzaklaşan Suut Kemal YETKİN, nesir türü eserlerinin çoğunluğunda, teme çıkış noktası şiir olmak üzere, düşünceler ileri sürmüştür. Günümüze kadar, Türk Edebiyatında, Suut Kemal YETKİN'in gençlik yıllarında yazmış olduğu şiirleriyle, şiir üzerindeki düşünceleri hakkında tatminkâr bir çalışma yapılmamıştır. Suut Kemal YETKİN, bu yüzden Türkiye'de sanat tarihçisi, estetikçi, eleştirmen ve denemeci olarak tanınmıştır. Bu tez çalışmasında Suut Kemal YETKİN'in şairlik yönüyle şiir üzerindeki düşünceleri hakkında, kendi söyledikleriyle başkalarının söyledikleri; araştırma, inceleme, analiz ve kompozisyon metotlarıyla ele alınmıştır. Suut Kemal YETKİN'in basılmış olan kitaplarının arasında yer almayan makale, deneme ve tenkit gibi yazılan da değişik gazete ve dergilerden derlenerek, ilk kez bu tez çalışmasında gözden geçirilmiştir. Sonuçta; Suut Kemal YETKİN'in nesir türü eserlerinde şiir üzerinde odaklaşması, doğu ve batı edebiyatındaki orijinal tesbitleri değerlendirmiştir. Ayrıca, Ahmet Haşim tarzında yazmış olduğu Şiir-i Leyal'i üzerinde bir analiz çalışması yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
In this thesis written at the department of Turkish Language and Literature, at the Social Sciences Institute of the Black Sea Technical University, it is aimed at evaluating Suut Kemal YETKİN' s ideas on poetry, his critical and argumentative writing and the poems he wrote in his youth, which he later had printed under the title Şiir-i Leyal. Suut Kemal YETKİN, like many literary artists have done in their literary lives, started literature through poetry. While he was concentrating on philosophy, art history and aesthetics during his study in Paris, he removed from writing poetry as much as his ambition during his youth. Having been far away from writing poetry for a while, Suut Kemal YETKİN, claimed that poetry was his point of departure in most of his prose works. In Turkish Literature up till now, there has not been an adequate study on the poems written by Suut Kemal YETKİN in his youth as well as his ideas upon poetry. Suut Kemal YETKİN, for this reason, is known as an art-historian, an aesthetician, a critic and an essayist. In this work, the poetic side of Suut Kemal YETKİN, his ideas on poetry, both other's and his own saying on poetry are the topics studied through the methods of research, observation, analysis and composition. His articles, essays and criticism, which are not found in his printed works, are compiled from various newspapers and magazines and for the first time examined in this thesis. To conclude, the focus on poetry Suut Kemal YETKİN made in his prose works and original inventions on the eastern and western literature's are evaluated. In addition, an analysis of his Şiir-i Leyal written by the style of Ahmet Haşim is made. Vll