Suut Kemal Yetkin ve edebi tenkit
Suut Kemal Yetkin and literary criticism
  1. Tez No: 277238
  2. Yazar: EMİNE NACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, sanat ve edebiyat konularındaki deneme yazılarıyla tanınan Suut Kemal Yetkin'in eleştiri anlayışını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Suut Kemal'in hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde ise estetin Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatındaki edebi meselelere ilişkin görüşleri değerlendirilmiştir.Suut Kemal Yetkin'in altı kitapta toplanan denemeleri, yazarın eleştiri anlayışı hakkında da birtakım ipuçları sunmaktadır. Bu deneme yazılarıyla, estetin sanat ve edebiyat meselelerine ilişkin düşünceleri ortaya konulmuştur. Denemelerinde açık, duru ve akıcı bir dil kullanan yazarın, samimi bir üslubu vardır.Sanat tarihçisi, sanat felsefecisi estet, şair ve deneme yazarı olan Suut Kemal Yetkin'in sanat olarak edebiyat, edebi türler ve eleştiri konularındaki denemelerini değerlendiren bu çalışma, yazarın Türk edebiyatındaki yerini ortaya koymakta; gelecekte Suut Kemal Yetkin hakkında yapılacak olası çalışmalara ışık tutmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Suut Kemal Yetkin2.Sanat3.Edebiyat4.Deneme5.Eleştiri
Özet (Çeviri)
This study has been made to put forth the sense of criticisim of Suut Kemal Yetkin who has been known with his essays on art and literature. In the first section of the study, information on the life and literary personality of Suut Kemal has been given and in the second section, Kemal?s thoughts about literary themes of the Republic Period has been evaluated.Suut Kemal Yetkin?s essays, which have been collected in six books, provide clues as to his sense of criticism. With these essays, the thoughts about art and literature of esthet have been put forth. The author using a clear, limpid and fluid language has got a sincere style.This study which has appraised the essays about literature as an art, genres of literature and criticism of Suut Kemal Yetkin who is an historian of art, a philosopher of art, an esthet, a poet and an author of essay, put forth the place of the author in Turkish literature and illuminate to future studies on Suut Kemal Yetkin.Key Words1.Suut Kemal Yetkin2.Art3.Literature4.Essay5.Criticism