Ni-Mn-Sn şekil hafızalı alaşımların termal ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Nvestigation of thermal and electrical properties of Ni-Mn-Snshape memory alloys
  1. Tez No: 614266
  2. Yazar: SEVİM DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, atomikçe Ni50Mn39Sn11 kompozisyonuna sahip şekil hafızalı alaşımın termal ve elektriksel özelliklerinin araştırılması ve alaşımın yapısında, ısıl işlem ve bu işlem süresinin etkisiyle meydana gelebilecek değişikliklerin incelenmesidir. Ark ergitme yöntemi ile ingot halinde üretilen alaşım yüksek saflıktaki argon atmosferi altında 900oC'de 17 saat ısıl işleme tabi tutularak tuzlu-buzlu suda ani soğutuldu. Alaşım fiziksel ölçümlerde kullanılmak üzere küçük parçalar halinde kesildi. Alaşımın atomikçe ve ağırlıkça yüzde oranlarını bulmak için SEM-EDS analizleri yapıldı. Metalografik metotlar incelendi. X-ışını kırınım deseninden alaşımın pik noktaları belirlenmiş ve kristal yapı analizi yapılmıştır. TG/DTA ve DSC ölçümleri yapılarak faz dönüşüm sıcaklıkları, entalpi değişimleri incelenmiştir. Aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar elektriksel ölçüm sonuçları ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the thermal and electrical properties of the shape memory alloy with atomic Ni50Mn39Sn11 composition and to investigate the changes in the structure of the alloy due to heat treatment and the effect of this process time. The alloy produced as an ingot by arc melting method was subjected to heat treatment at 900oC for 17 hours under high purity argon atmosphere and cooled in brine-ice water. The alloy was cut into small pieces for use in physical measurements. SEM-EDS analyzes were performed to find the atomic and weight percent ratios of the alloy. Metallographic methods were examined. The peaks of the alloy were determined from the X-ray diffraction pattern and crystal structure analysis was performed. TG/DTA and DSC measurements were performed and phase transformation temperatures and enthalpy changes were investigated. Activation energies were calculated. The results were supported by electrical measurement results.