8 haftalık seçilmiş pliometrik antrenman proğramının kadın voleybolcularda dikey sıçrama ve çeviklik üzerine olan etkilerinin araştırılması .
Investigation of the effects of the eight weekly selected pliometric training program on vertical jumping and agility in women volleyball players
  1. Tez No: 614305
  2. Yazar: ÖMER GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pliometrik antrenmanın kadın voleybolcularda dikey sıçrama ve çeviklik üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 25'i deney, 25'i kontrol grubu olmak üzere toplam 50 kadın sporcu katılmıştır. Gruplara normal antrenmanları uygulanmış olup, antrenman grubunun antrenman programının içine 8 hafta boyunca seçilmiş pliometrik çalışma protokolü uygulanmıştır. Program öncesi ön test, sonrasında da son test uygulanmıştır. Analizlerde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler frekans (n), ortalama (Ort.), standart sapma (SS), minimum (Min) ve maksimum (Max) değerler olarak belirtilmiştir. İki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi kullanılırken grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of pliometric training on vertical jump and agility in young female volleyball players. Material and Method : Normal training was applied to the groups and pliometric study protocol was applied to the training program of the training group for 8 weeks. Pre-test and post-test were applied before and after the program. SPSS 25.0 program was used in the analyzes. Descriptive statistics were expressed as frequency (n), average (Mean), standard deviation (SS), minimum (Min) and maximum (Max) values. Independent samples t test was used for comparison of two groups and paired sample t test was used for intragroup comparisons.