Kılavuzla vida açmada kesme parametrelerine bağlı kesici takımlarda oluşan gerilmelerin incelenmesi
Investigation of cutting tool stresses based on cutting parameters in thread tapping
- Tez No: 614353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kılavuz kesici takımlarla vida açma, talaşlı imalatta iç deliklere vida açmada kullanılan yöntemlerden birisidir. Ancak diğer kesici takımlarla karşılaştırıldığında, kılavuz kesici takımlarla yapılan imalat daha karmaşıktır. Bu çalışmada, AISI 1050 iş parçası malzemesine farklı matkap çaplarında delinen deliklere M10 ölçüsündeki vida açma işleminin simülasyonu yapılmıştır. Simülasyonlar için sonlu elemanlar yöntemini esas alan Third Wave AdvantEdge programı kullanılmış; vida açma süresince oluşan esas kesme kuvveti, tork, gerilmeler ve talaş oluşumu incelenmiştir. Literatürdeki deney sonuçlarından yararlanılan çalışmada kılavuz kesici takımlar, tersine mühendislik yöntemiyle modellenmiş ve programa aktarılmıştır. Kaplamasız HSS ve TiN kaplamalı takımlar için elde edilen deneysel esas kesme kuvveti ve tork sonuçları ile talaş biçimleri simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları ile deney sonuçlarının birbirleriyle son derece iyi bir uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Dolayısıyla iş parçası malzemesi için tanımlanan malzeme modelinin başarılı olduğu ve gerçekçi sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Threading with the tapping tools is one of the methods in machining used in threading into internal holes. However, the tapping tools are more complex compared to other cutting tools. In this study, M10 size threading simulations were performed for holes drilled in different drill diameters on AISI 1050 workpiece material. Third Wave AdvantEdge software, based on finite element method, was used for the simulations and the primary cutting force, torque, cutting tool stresses and chip formation during the threading process were investigated. In the study using experimental results in the literature, the tapping tools were modeled by reverse engineering method and then imported into the program. Experimental primary cutting force and torque results obtained for uncoated HSS and TiN coated cutting tools were compared with the simulation results. It has been seen that the simulation and the experiment results are in a good harmony with each other. Therefore, it can be concluded that the material model defined for the workpiece material is successful and gives realistic results