S355J2+N malzemede U, V, X, çift u ağız profillerinin kaynak sonrası açısal distorsiyona etkileri
Effects of U, V, X, double u weld profiles to angular distortion after welding in material of S355J2+N
  1. Tez No: 814992
  2. Yazar: ONUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kaynak işlemi esnasında düzenli olmayan soğuma sonucunda malzemede açısal distorsiyon meydana gelir. Distorsiyonları azaltmak için farklı kaynak ağız profilleri kullanmak gerekebilir. Bu çalışmada gaz altı kaynağının 10 mm ve 20 mm kalınlığındaki S355J2+N malzemede U, V, X, çift U ağız profillerinin açısal distorsiyona ve diğer mekanik davranışlara etkisi incelenmiş ve ısı girdisi hesabı, açısal distorsiyon ölçümü, çekme deneyleri ve sertlik deneyleri yapılmıştır. 10 mm kalınlığında V ve U kaynak ağızları kendi aralarında, 20 mm kalınlığında X ve çift U kaynak ağızları kendi aralarında kıyaslanmıştır.Isı girdisinin artmasıyla V ağız profiline sahip numunelerin U ağız profiline sahip numunelere göre daha düşük açısal distorsiyona maruz kaldığı, X ve çift U ağız profillerine sahip numunelerin açısal distorsiyon değerleri olarak yakın değerlerde olduğu gözlemlenmiştir. V kaynak ağız profiline sahip 10 mm kalınlığındaki numunelerin U kaynak ağız profiline sahip olanlara kıyasla daha yüksek mekanik davranış sergilediği, 20 mm kalınlığındaki X kaynak ağız profiline sahip numunelerin çift U kaynak ağız profiline sahip olanlara kıyasla daha yüksek mekanik davranış sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During welding, uneven cooling of the material causes angular distortion. In order to reduce distortions, different weld profiles can be used. In this study, the effects of the angular distortion and other mechanical attributes of U, V, X, double U weld profiles were observed on the S355J2+N weld metal with 10 mm and 20 mm thickness. Heat input calculation, angular distortion measurement, tensile and hardness tests were carried out. 10 mm thick V and U profiles, and 20 mm thick X and double U profiles were compared within each other. Gas metal arc welding was used as the welding method. With the increase in the heat input, V weld profile material is observed to have less angular distortion compared to U weld profile metal, while X and U weld profile materials had similar angular distortion. Also, it is observed that the 10 mm thick V weld profile exhibits higher mechanical behavior compared to the U weld profile, and the 20 mm thick X weld profile exhibits more effective mechanical behavior compared to the double U profile.