Yeni tanı tip2 diabetes mellituslu hastalarda serum omentin seviyesi ve insülin rezistansı arasındaki ilişki
Relationship between serum omentin level and insulin resistance in patients with newly diagnosed type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 614441
  2. Yazar: NAZLI GÜLSOY KIRNAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Adipöz doku enerji deposu olarak görev yapmasının yanı sıra adipokin adı verilen bazı hormon ve sitokinleri salgılar. Adipokinlerin karbonhidrat ve lipid metabolizmasında yaygın etkileri vardır. Omentin, subkütanöz adipöz dokuya oranla, visseral adipöz dokudan daha çok miktarda ve selektif olarak salgılanan yeni tanınmış bir adipokindir. Obez, insülin rezistan ve diyabetik insanların serumlarında omentin seviyelerinin düştüğü gösterilmiştir. Çalışmamızda yeni tespit tip 2 diabetes mellitus hastalarında omentinin obezite ile ilişkisini göstermeyi planladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 84 tip 2 diyabetik kadın hasta alındı, 11'inin vücut kitle indeksi 30 idi. Ayrıca kontrol grubu için 40 normal kadın bireyi vücut kitle indekslerine göre aynı şekilde sınıfladık. Tüm kadın hastalarda fizik muayene ve antropometrik ölçümlere ek olarak açlık kan şekeri, açlık insülin, tokluk kan şekeri, lipid profili, ve omentin seviyelerine bakıldı. Bulgular: Vücut kitle indeksi 30 olan tüm tip 2 diyabetik hastalar aynı vücut kitle indeksine sahip kontrol kişilerden daha düşük omentin seviyelerine sahiptiler. Sonuç: Sonuç olarak, omentinin diyabet ve obezitede önemli bir rolü olduğunu ve omentin ile ilgili gelecekteki çalışmaların bizi diabetes mellitus veya obezite veya insülin rezistansının tanı ve tedavisinde yeni yaklaşımlara götürebileceğini ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: In addition to its role in energy storage, adipose tissue produces several hormones and cytokines termed adipokines. These adipokines have widespread effects on carbohydrate and lipid metabolism. Omentin is a newly identified adipokine that is highly and selectively expressed in visceral adipose tissue relative to subcutaneous adipose tissue. Omentin was shown to be decreased in obese, insulin resistant and diabetic patients. In our study, we intended to show the relation of omentin with obesity in newly diagnosed type 2 diabetic patients. Material and Methods: The study included 84 type 2 diabetic female patients, 11 of them had body mass index 30. Healthy 40 age matched females with body mass index 30 served as control group. As well as making physical and antropometric examinations, fasting plasma glucose and insulin, post prandial plasma glucose, lipid profile, and omentin levels were measured in all female subjects. Results: All the diabetic patients with body mass index 30 had lower omentin levels than the controls whose body mass index were similar. Conclusion: In conclusion, we may speculate that omentin has an important role in diabetes and obesity and studies about omentin may lead us to new approaches about diagnoses or therapy of diabetes mellitus or obesity or insulin resistance.