Prioritization of factors affecting the selection of contractors in green building projects
Yeşil bina projelerinde yüklenicilerin seçimini etkileyen faktörlerin önceliklendirilmesi
  1. Tez No: 614442
  2. Yazar: ALI ABDULLAH NAJM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yeşil Bina projelerinde, yüklenici firma seçimini etkileyen faktörlerin önceliklendirmesi konusu çok az sayıda makalede ele alınmıştır. Uzun yıllardır geleneksel yapılar için yüklenici firma seçimindeki etkili olan faktörlerin Yeşil Yapılar (çevre dostu binalar) için de aynı şekilde geçerli olacağı düşünülmüştür. Geçmiste yapılan çalışmalar ve araştırmalara göre, projelerin uygun olmayan yüklenicilere ihale edilmesi sonucunda verimsizlik, maliyet artışı ve taraflar arasındaki davaların ortaya çıkması gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Projenin başarısını garantiye almak için yüklenici firmalara ait verilerin, seçim aşamasında kapsamlı ve titizlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tezde seçim aşamaşında yer alan ana ve alt faktörlerin ağırlıklarına odaklanarak önceliklendirme yapılması odaklanılmıştır. Bu kapsamda, özellikle son yılarda yayınlanan makaleler titizlilkle taranmış ve belirtilen faktörler 8 ana grupta ve 24 alt grupta derlenmiştir. Araştırmada kullanılacak faktörler için geçmiş çalışmaların yanısıra Tükiyedeki özel sektöre ait projelerde yüklenici seçiminde kullanılan süreçler de incelenmiştir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak, daha önceki aşamalarda tanımlandığı şekilde belirlenen yüklenici seçim faktörlerinin, sektörden yeşil bina projelerinde tecrübe sahibi olan uzmanlarla görüşülerek ağırlıklandırma yöntemi kullanılmıştır. Yüklenici seçiminde etkili olan faktörlerin karşılaştırmaları Analitik Hiyerarşi Yöntemi kullanılarak yapılmış ve faktörlerin önceliklendirilmesi için gereken ağırlıklar hesaplanmıştır. Sonuçlar, seçim sürecinde odaklanacak faktörlerin tanınmasına yardımcı olur. Hem işveren tarafının projeden hedeflerini içermesi, hem de yüklenicilerin özellkilerine ait verileri kullandığı için Elde edilen sonuçların, seçim sürecinde yardımcı olması amaçlanmıştır. Bu yaklaşım yüklenici seçimi ve faktör önceliklendirmesi Çok Kriterli Karar Verme yaklaşımından faydalanılmıştır. Türkiyedeki Yeşil Bina uzmanları ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen sonuçlara göre, sırasıyla firmaların finansal kapasitesi, yasal konulardaki geçmişleri, sürdürülebilirlik faktörleri ve kalifikasyon ana faktörleri ön plana çıkmıştır. Bu faktörleri, yönetsel kabiliyet, teknik kabiliyet, firmanın deneyimi ve işverenin projeden süre ile ilgili beklentilerinin karşılanması ile ilgili faktörler takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Few numbers of the articles dealt with the prioritization of factors affecting the selection of contractors in Green Building Projects. It is considered, for a long time, that the factors that could be effective in the selection of contractors in the conventional buildings might work equally at the selection of contractors in Green Building projects. The literature and the past researches conducted about construction industry proved that Poor Performance, Cost Overrun, Suits might be traced back to the inappropriate award of the work to the contractor. For the assurance of the success of a project, an extensive and rigorous evaluation of contractors' data in a selection stage is required. The thesis focused on the weight of the major and minor factors that were used in the selection stage, to present the prioritization of each factor. A total of eight major factors and twenty-four sub-factors has extracted from a rigorous literature review. To identify the set of factors that are going to be used in this research, the extracted factors from the previous step were matched with those currently used during the process of contractors' selection for private-sector projects in Turkey. The research methodology consists of presenting the extracted factors to the interviewees and score each factor versus the other factors which lays in the same set. Then the Analytical Hierarchy Process method (AHP) has employed to determine the weight of the factors that will be utilized during the selection, in preparation to identify the priority of each factor. The results aids in recognizing the factors to focus during the process of selection. The research also shows an evaluation approach that involves the consideration both of the client goals as ends and contractor data as the means. The approach based on the multi-attribute utility theory for the contractor selection and factors prioritization. The results showed that the Financial capability, Legal status, Sustainability factors, and Qualifications factors; respectively were gained the highest values of the weights which means it is considered as the most important factors during the stage of preliminary selection in Turkey. While, the factors of Managerial Capability, Technical Capability, Company Experience, and the Schedule requirements of the owner were gained the less values of weights according to the results that based on the interviewees scores.