Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalardaferritin düzeyi ile insülin direnci ve metabolik kontrol arasındaki ilişki
The relationship between serum ferritin level and insulin resistance and metabolic control in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 677081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SENNAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalarda vücut demir depolarının insülin direnciyle direkt olarak ilişkili olduğu ve yüksek ferritin düzeylerine sahip sağlıklı kişilerde tip 2 diabet gelişme riskinin ferritin düzeyi normal olanlara göre daha yüksek olduğu bildirilmektedir. Ayrıca ferritin düzeyi yüksek olan tip 2 diabetes mellituslu hastalarda demir şelasyonu veya flebotomiyle demir depolarının azaltılmasının insülin direnci ve metabolik kontrolda düzelme sağladığına dair yayınlar bulunmaktadır. Çalışmamızda tip 2 diabetes mellituslu hastalarla sağlıklı bireyler arasında vücut demir depoları açısından fark olup olmadığını, ayrıca tip 2 diabette vücut demir depolarının insülin direnci ve metabolik kontrol açısından önemini araştırdık. Bu amaçla 40 yeni tanı tip 2 Diyabetes Mellitus'lu hasta ile 40 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu çalışmaya alındı ve tüm hastalarda açlık insülin düzeyi, ferritin düzeyi, açlık kan şekeri, lipid profili, HbA1c çalışıldı. İnsülin direnci HOMA formülü ile değerlendirildi. Diabetli hasta grubu ile kontrol grubundaki bireyler ferritin düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, hasta grubunun ferritin düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı.. Hasta grubunda ortalama ferritin düzeyiyle açlık kan şekeri, HbA1c, ve HOMA-IR skoru arasında anlamlı ve pozitif korelasyon tespit edilirken; yaş, VKİ, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyi ile ferritin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Diabetik hastalar HbA1c düzeyleri temel alınarak metabolik kontrolü iyi ve kötü olanlar olarak ayrılıp ferritin düzeylerine bakıldığında, kötü metabolik kontrollü hastalarda serum ferritin düzeyleri iyi kontrollü hastalara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Ayrıca hasta grubunda insülin direncine sahip hastaların ortalama ferritin düzeyi insülin direnci bulunmayan hastalara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Bulgularımız, ferritinle gösterilen vücut demir depoları ile tip 2 diabetin patogenezi ve seyri arasında ilişki bulunduğunu desteklemektedir. Tip 2 diabette; artmış serum ferritinin vücut demir depoları, inflamasyon, oksidatif stres gibi insülin direnci ve tip 2 diabet gelişiminde rol oynayan proçeslerle ilişkisini ortaya koymak için daha ayrıntılı preklinik ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
In recent studies it has been reported that body iron deposits are directly correlated with insulin resistance and healty people with high ferritin levels are more prone to develop type 2 diabetes than the ones with normal ferritin levels. Moreover there are some publications indicating that reducing body iron deposits by chelating iron or flebotomy provides better metabolic control and decreased insulin resistence in type 2 diabetic people with high ferritin levels. In our study, we investigated if there is difference in body iron depos between type 2 diabetic patients and healty persons and importance of iron depos for metabolic control and insulin resistance. To achieve this goal, 40 newly diagnosed diabetic patients and 40 healty controls were included in this study and fasting insulin levels, ferritin levels, fasting glucose levels, lipid profile and hbA1c levels were recorded. Insulin resistance was assessed by HOMA-IR formule. When diabetic patients and healty controls are compared about ferritin levels, ferritin levels of patient group was significantly higher than healty controls. In patients group, while positive correlation is found between ferritin levels and fasting serum glucose, hbA1c and HOMA-IR scores, statistically significant association wasn't detected between ferritin and age, BMI, LDL cholesterol, HDL cholesterol and triglyceride levels. When diabetic patients were seperated into two groups as good and bad metabolic controlled ones according to hbA1c levels, in bad metabolic control group higher ferritin levels were shown than good metabolic control group. Additionally in patients group, mean ferritin levels of patients with insulin resistance was significantly higher than the ones without insulin resistance. Our findings support that there is a relation between body iron deposits indicated by ferritin and the pathogenesis and progress of type 2 diabetes. More detailed clinical and preclinical studies are required to demonstrate the relationship of increased corporal iron deposits in type 2 diabetic patients and inflammation, oxidative stress, insulin resistance and the processes playing role in the development of type 2 diabetes.