Psoriasis tedavi yanıtının HLA-Cw6 aleli ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Psoriasis tedavi yanitinin HLA-Cw6 aleli ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 614501
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ADIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Psoriasis, ataklarla ve remisyon dönemleri ile seyreden, kronik, inflamasyonla karakterize bir hastalıktır. Psoriasiste tedavi seçeneği sayısı oldukça artmıştır, bu nedenle optimal tedavi ajanının seçimine yardımcı olacak biyobelirteçlerin araştırılmasını gerekmektedir. Bu biyobelirteçlerden en bilineni HLA-Cw6'dır. Çalışmamızın amacı, takip ettiğimiz psoriasis hastalarının kullandıkları farklı tedavi ajanlarına yanıtlarıyla, HLA-Cw6(+)'liğinin ilişkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Dahil etme kriterlerini karşılayan 124 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların kan örnekleri HLA-Cw6 açısından genetik çalışmaya tabi tutuldu. Metotreksat ile tedavi edilen olgularda 12.hafta PAŞİ75 yanıtı HLA-Cw6(+) hastaların 34'ünde (%73.9), siklosporin ile tedavi edilen hastaların 30'unda (%78.9), asitretin ile tedavi hastaların 8'inde (%34.8) alınmıştır. Aradaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.634-0.071-0.409). Konvansiyonel ajanlarla tedavi edilen olgularda 12.hafta PAŞİ75 yanıtı HLA-Cw6(+) hastaların 73'ünde (%67.9), HLA-Cw6(-) hastaların 61'inde (%62.6) alınmıştı. Konvansiyonel ajan kullanımına bağlı tedavi yanıtında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmamıştır (p=0.425). Adalimumab ile tedavi edilen olgularda 12.hafta PAŞİ75 yanıtı HLA-Cw6(+) hastaların 8'inde (%53.3), infliksimab ile tedavi edilen hastaların 6'sında (%75), ustekinumab ile tedavi edilen hastaların 4'ünde (%57.1) alınmıştır. Aradaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.245-1.00-0.322). Biyolojik ajanlarla tedavi edilen olgularda 12.hafta PAŞİ75 yanıtı HLA-Cw6(+) hastaların 24'ünde (%64.9), HLA-Cw6(-) hastaların 33'ünde (%84.6) alınmıştır. Biyolojik ajan tedavi yanıtı HLA-Cw6(+) hastalarda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha azdır (p=0.047). Konvansiyonel ajanlarla tedavi edilen olgularda 12.hafta PAŞİ75 yanıtı HLA-Cw6(+) hastaların 73'ünde (%67.9), biyolojik ajanlarla ile tedavi edilen hastaların 24'ünde (%64.9) alınmıştır. Gruplar arasındaki tedavi yanıt oranları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0.322). Çalışmamız, HLA-Cw6 ve psoriasis tedavi yanıtlarına ilişkisinin değerlendirilmesinde, yapılan az sayıda çalışmalardan biri olması ve başka diğer çalışmalara yol göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory disease which is characterized by attacks and remission periods. The number of treatment options in psoriasis has increased considerably, so biomarkers should be searched to assist in the selection of the optimal treatment agent. The best known of these biomarkers is HLA-Cw6. The aim of our study was to determine whether there is a relationship between HLA-Cw6(+) and the response of the psoriasis patients to different treatment agents. 124 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Blood samples of the patients were subjected to genetic study for HLA-Cw6. In patients treated with methotrexate 12th week PASI75 response was obtained in 34 (73.9%) of HLA-Cw6(+) patients, in 30 (78.9%) of cyclosporine and in 8 (34.8%) of patients treated with acitretin. The differences were not statistically significant (p=0.634-0.071-0.409). PASI75 response was obtained in 73 (67.9%) of HLA-Cw6(+) patients and 61 (62.6%) of HLA-Cw6(-) patients in the 12th week in patients treated with conventional agents. There was no statistically significant difference in response to treatment due to conventional agent use (p=0.425). In patients treated with adalimumab, PASI75 response in the 12th week was detected in 8 (53.3%) of HLA-Cw6(+) patients, 6 (75%) of infliximab-treated patients, and 4 of patients treated with ustekinumab (57.1%). The differences were not statistically significant (p=0.245-1.00-0.322). PASI75 response was obtained in 24 (64.9%) of HLA-Cw6(+) patients and 33 (84.6%) of HLA-Cw6(-) patients in the 12th week of treatment with biological agents. The biological agent treatment response was statistically significantly less in HLA-Cw6(+) patients. In patients treated with conventional agents, PASI75 response was obtained in the 12th week in 73 (67.9%) of HLA-Cw6(+) patients and in 24 (64.9%) of the patients treated with biological agents. The difference between treatment response rates between the groups was not statistically significant (p = 0.322). Our study is important in the evaluation of the relationship between HLA-Cw6 and psoriasis treatment responses, because it is one of the few studies conducted and leads to other studies.