Yatak başı ultrasound eşliğinde kalıcı tünelli port kateteri takılan hastalarda nitrozatif stres ve DNA hasarının araştırılması
Investigation of nitrosative stress and dna damage in patients with permanent tunneled port catheter
- Tez No: 614545
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yatak başı ultrasound eşliğinde transvenöz olarak yerleştirilen venöz portlar, son zamanlarda özellikle aralıklı ve uzun süreli infüzyon tedavisi alan hastalarda, sağladıkları hasta konforu ve düşük enfeksiyon oranları nedeniyle tercih edilmektedirler. Bu sayede uzun vadeli sık tedavinin gerekli olduğu hastalarda, sürekli açık bir damar yolu sağlanmış olmaktadır. Uygulanan bu işlemin hastalarda nitrozatif stres ve DNA hasarı üzerine muhtemel etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gaziantep Üniversitesi Acil Servise port kateteri takılma endikasyonu için gelen 21 akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve 19 akut myeloblastik lösemi (AML) hasta olmak üzere toplam 40 hastadan, port kateteri takılmadan önce ve takıldıktan sonra kanları alınıp serumlarında; peroksinitrit (ONOO–), nitrik oksit (NO●), malondialdehit (MDA), 8-hidroksideoksiguanozin (8-HdG) seviyeleri ve nitrik oksit sentaz (NOS) aktivitesi ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Bedside ultrasound-guided transvenous venous ports have recently been preferred, especially in patients receiving intermittent and long-term infusion therapy, due to patient comfort and low infection rates. In this way, a continuous open vascular access is provided in patients requiring long-term frequent treatment. We aimed to investigate the possible effects of this procedure on nitrosative stress and DNA damage in patients. Gaziantep University Emergency Department for the indication of port catheter insertion of 21 acute lymphoblastic leukemia (ALL) and 19 acute myeloblastic leukemia (AML) patients, a total of 40 patients, before and after insertion of the port catheter blood samples were taken; peroxynitrite (ONOO–), nitric oxide (NO●), malondialdehyde (MDA), 8-hydroxydeoxyguanosine (8-HdG) levels and nitric oxide synthase (NOS) activity were measured.