Erken ve geç dönemde koklear implant uygulanan çocukların genel gelişim profili, sosyal-duygusal uyum becerileri ve alıcı dil becerilerinin incelenmesi
Investigation of general developmental profile, social-emotional adaptation skills and receiver language skills of children with cochlear implant in early and late term
  1. Tez No: 614559
  2. Yazar: AYTEN DÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHANETTİN GÖNÜLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Pediatrik koklear implant (Kİ) uygulamasında, dil gelişimine etki eden en önemli faktörlerden birinin uygulamanın yapıldığı yaş olduğu ve Kİ uygulama yaşının hem bilişsel hem sosyal-duygusal gelişimi de etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle geç dönem pediatrik Kİ kullanıcılarının, gelişim performanslarında gecikmeler görülebileceği düşünülmektedir. Bu amaçla çalışmamızda; Kİ kullanıcıları, implantasyon yaşına göre erken (≤24 ay) ve geç (>24 ay) dönem olarak iki gruba ayrılmıştır. Kİ uygulama yaşı ile birlikte işitme kaybı tanısının konulma zamanı, Kİ kullanım süresi ve aldıkları toplam eğitim süresi değişkenlerinin; çocukların gelişim düzeyleri, alıcı dil ve sosyal uyum becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmaya; Gaziantep Üniversitesi KBB Anabilim Dalı tarafından Kİ ameliyatı gerçekleştirilen ve odyolojik takibi yapılan 31 çocuk dahil edilmiş olup çocuğa ve ailesine ait bilgilerin yer aldığı Genel Bilgi Formu doldurulduktan sonra veri toplama araçları olarak Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), Peabody Resim Kelime Testi (PRKT) ve Marmara Sosyal-Duygusal Uyum Ölçeği (MASDU) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In pediatric cochlear implant (CI) application, it is known that age is one of the most important factors affecting language development and age of CI application also affects cognitive and motor development. Therefore, it is thought that late pediatric CI users may experience delays in their developmental performance. For this purpose; CI users are divided into two groups according to the age of implantation: Early (≤24 months) and late (> 24 months). The age of cochlear implant application and the time of diagnosis of hearing loss, the duration of cochlear implant use, the duration of hearing aid use prior to the cochlear implant and the total training time variables; on children's developmental levels, receptive language and social adaptation skillseffect was investigated. To work; 31 children who underwent CI surgery by the Department of Otorhinolaryngology of Gaziantep University were included in this study. Ankara Developmental Screening Inventory (ADSI), Peabody Picture Vocabulary Test (PPVT) and Marmara Scale of Social and Emotional Adaptation (MSSEA) were used after completing the General Information Form, which contains information about the child and the family of the child.