Diyarbakır yöresinde Pediculus humanus Capitis'in yayılışı
Diyarbakır yöresinde Pediculus humanus Capitis'in yayılışı
- Tez No: 614574
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır yöresinde ikamet eden çeşitli meslek gruplarından insanlarda Pediculus humanus capitis'in prevalansını saptamak ve baş biti ile bu gruplar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, 2008 yılı Nisan ve Mayıs ayları içerisinde yaşları 5?70 arasında değişen okulöncesi çocukları, ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, sağlık personeli, memurlar, işçiler ve köylülerden oluşan yedi meslek grubu üzerinde yürütüldü. Çalışmada 1490'ı kız/kadın, 1310'u erkek olmak üzere toplam 2800 kişiden örnek alındı. Örnekler mikroskopta incelenmek üzere Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Parazitoloji Laboratuarına ulaştırıldı. Çalışmada toplam 2800 kişinin 272'sinde (%9.71), 1490 kız/kadının 180'inde (%12.08) ve 1310 erkeğin 92'sinde (%7.02) parazite rastlandı. Cinsiyet ile P. humanus capitis'e rastlama sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to detect the prevalence of Pediculus humanis capitis in different occupation groups of humans and relationship between the prevalence of the parasite and these groups in Diyarbakır province. The study was performed in April-May 2008 between seven occupation groups consisted of pre-schoolchildren, primary schoolchildren, university students, health personnel, officers, workers and peasants aging of 5-70 years old. Samples were taken from a total of 2800 individual, 1490 females and 1310 males. For microscopic examination, the samples taken from individuals were reached to the Parasitology Laboratory of Health Research and Training Hospital of Yüzüncü Yıl Üniversty. In this study, P. humanus capitis was determined in 272 (9.71 %) a total of 2800 people, 180 (12.08 %) females and 92 (7.02 %) males. A significant relationship was determined statistically between the prevalence of P. humanus capitis and sex (p0.05) by comparing the prevalence of the parasite between health personnel and university students, officers and university students, officers and health personnel.