Bazı fasulye çeşitlerinin tarımsal karakterleri üzerine PGPR strainlerinin etkileri
The effect of PGPR strains on the agricultural characteristics of some bean cultivars
- Tez No: 614599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN DÖNMEZ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada PGPR strainlerinin fasulye verimine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Seyman ve Sarıkız isimleriyle Türkiye'de tescil edilen fasulye çeşitleri kullanılmıştır. Çalışma petri ve saksı denemeleri şeklinde yürütülmüştür. Petri denemesinde bakteri uygulamalarının fasulye tohumlarının çimlenmesine etkisi %1,5'luk agar içeren petri ortamında değerlendirilmiştir. Saksı denesi 3 farklı bakteri straini, bakteri strainlerinin kombinasyonu, gübre ve negatif kontrol olarak 6 uygulamadan oluşmuştur. Seyman ve Sarıkız fasulye çeşitlerinde uygulamaların çimlenme hızı, ortalama çimlenme zamanı, çıkış süresi, kök uzunluğu, boy uzunluğu, kök ağırlığı, gövde ağırlığı, kuru kök ağırlığı, yaprak sayısı, boğum sayısı, yaş kök ağırlığı, yaş gövde ağırlığı, azot oranı ve protein oranına olan etkileri incelenmiştir. In vitro ortamda çeşitler ile uygulamaların interaksiyonunun ortalama çimlenme zamanı ve çimlenme hızı üzerine etkili olduğu görülmüştür. Bakteri uygulamalarının in vivo ortamda, Seyman çeşidinde çıkış süresi, kök uzunluğu, boy uzunluğu, boğum sayısı, yaş kök ağırlığı, gövde ağırlığı ve kuru kök ağırlığında artış gösterdiği tespit edilmiştir. Sarıkız çeşidinde bakteri uygulamalarının, çıkış süresi, kök uzunluğu, yaprak sayısı, boğum sayısını arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of PGPR strains on bean yield was investigated. Seymen and Sarıkız cultivars of bean which have been registered in Turkey were used for this purpose. preliminary essays were conducted with petri and flower pot. The effect of bacterial applications on the germination of bean seeds was evaluated in petri containing 1.5% agar. Flower pot essay was performed as 6 application consist of 3 different bacteria strains, combination of bacteria strains, fertilizer and negative control. It was investigated the effect of applications on the germination rate, average germination time, Output time, height, root and stem weight, dry root weight, number of leaves, number of nodes, fresh root and stem weight, nitrogen and protein content. In vitro;It was observed that the interaction between bean cultivars and applications was effective average germination time and rate. In vivo; output time, stem and root length, number of nodes, fresh root weight, stem weight and dry root weight of Seyman cultivar increased with bacterial applications. It was found that bacterial applications were effective on output time, root length and number of leaves of Sarıkız cultivar