Political economy of youth employment in Afghanistan
Afganistan'da genç istihdamının ekonomi politiği
  1. Tez No: 614598
  2. Yazar: ZUHAL AMIRY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Genç işsizliği Afganistan'daki en kalıcı sosyal zorluklardan biridir. Gençler işgücü piyasasında genellikle diğer gruplardan daha büyük zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu tez, tam olarak Afganistan'daki Taliban sonrası istihdam sorunlarının artmasına odaklanmaktadır. Neredeyse kırk yıllık süren çatışmaların ardından Afganistan, ekonomi ve istihdam açısından dünyadaki en kırılgan ülkelerden biri haline geldi. Afganistan'daki genç işsizliğini etkileyen birçok önemli faktör var. Afgan gençliği, istihdam olanakları ve düşük ücretler nedeniyle zor durumlarla karşı karşıya kalıyor ve bunlar gerçekten de gençleri yasa dışı eylemlere dönüştürmeleri için tetikleyebilir. ILO 2012 raporlarına dayanarak, Afganistan'da her yıl 400.000'den fazla genç işgücü piyasasına katılıyor ve işgücü piyasası genç ve hızlı büyüyen bir işgücü tarafından sınıflandırılıyor, Afganistan'ın iş bulma olanakları yaratma konusunda acil ve kapsamlı bir ihtiyacı var. En önemlilerinden biri yaşlı muhafızların istihdam üzerindeki kontrolü, etnik kaynaklar ve kimlik politikaları yoluyla ekonomik kaynaklar olmuştur. Bununla birlikte, bu tez Afganistan ekonomisindeki yerel gençlik işgücü piyasasının niteliğini belirlemektedir. Bu nedenle, merkezi bir araştırma sorusu ortaya çıkarmaktadır: Politik olarak marjinalleşmiş bir sistemde gençlik istihdamının zorlukları nelerdir? Bu soruyu araştırmak için, işsizliğin siyasallaşmasının gençlik üzerinde nasıl bir etki yarattığını görmek için görüşmelerde nitel bir metodoloji kullanılmaktadır. Bulgular, önemli siyasi olayların ve uygulamaların gençlik istihdamı deneyimlerini ve gençlik anlayışlarını nasıl etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Youth unemployment is one of the most persistent social challenges in Afghanistan. Youth generally encounter greater difficulties in the labor market than other groups. This thesis focuses on rising employment issues precisely that of post-Taliban in Afghanistan. After almost four decades of ongoing conflict, Afghanistan has become one of the most fragile countries in term of economy and employment in the world. There have been a number of important factors that have impacted on youth unemployment in Afghanistan. Afghan youth face rough situations due to lack of employment opportunities and low wages and these could indeed trigger youth to turn their ways into illegal actions. Based on the ILO 2012 reports, in Afghanistan over 400,000 youth join the labor market every year and the labor market is categorized by a young and fast growing workforce, Afghanistan is in an urgent and extensive need for creating employment opportunities. One of the most significant has been the old guards' control over employment, economic resources through ethnic and identity politics. Having said that, this thesis specifies the nature of the local youth labor market in the Afghan economy. It thus, poses a central research question: What are the challenges to youth employment in a politically marginalized system? In order to explore this question, a qualitative methodology is used with interviews to see how politicization of unemployment has impacted on youth. The findings indicate how significant political events and practices influence on youth employment experiences, and youth understandings of them.