Diyabetik hastalarda koroner BT anjiyografi bulguları
Coronary CT angiography findings in diabetic patients
  1. Tez No: 614666
  2. Yazar: ZEYNEP ATÇEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUŞTURAY KARÇAALTINCABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Koroner arter hastalığına yaklaşımda, diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda görülen plak karakteristiklerini anlamak ve risk faktörü modifikasyonuna yön vermek önemlidir. Diyabetik hastalarda daha çok difüz ateroskleroz görülmektedir ve akut koroner sendromların çoğunun kritik darlığa yol açmayan aterosklerotik plakların yırtılması sonucu geliştiği de bilinmektedir. Bu nedenle, KAH'nın erken tanınması, hem ilerlemesinin hem de komplikasyonların engellenebilmesi açısından önemlidir. Çalışmamızda koroner ateroskleroz şüphesi olan, bypass yapılan ve stent takılan diyabetik hastalarda görülen plak tiplerini, bu hastalarda görülen koroner arter hastalığının yaygınlık derecesini, çift tüplü 64-detektörü BT kullanarak inceledik. Toplam 252 hastaya; 151'inde koroner arter hastalığı şüphesi, 75'inde bypass ve 26'sı stent nedeniyle koroner BT anjiyografi yapıldı. Hastaların 40 (%15)'ında 1, 32 (%12.7) `sinde 2, 34 (%13.5)'ünde 3, 12 (%4.8)'sinde 4, 1 (%4)'inde 5 koroner arterde en az %30 darlık saptandı. 133 (%52.8) hastada ise darlık %30'dan azdı. Stenti ve bypassı olmayan, koroner arter hastalığı şüphesi bulunan 151 diyabetik hastanın 91'inde ateroskleroz izlenmiştir. Bu hastalarda daha çok yumuşak plak saptanmıştır (Kalsifik plak sayısı 115 (%74.2), yumuşak plak sayısı 124 (%80), miks plak sayısı ise 68 (%43.9). Bypassı olan 75 hastanın BTA tetkikinde 57 (%76) hastanın bypass greftleri normal bulunurken, 18 (%24) hastanın en az 1 bypass greftinde stenoz saptanmıştır. Stenti olan toplam 26 hastanın 12'sine yapılan invazif koroner anjiyografi sonucunda koroner BTA'nın darlığı saptamadaki duyarlılık ve özgüllüğü %80 ve %100 olarak bulunmuştur. 252 diyabetik hastanın LDL değerleri ile plak tipleri (kalsifik, miks, yumuşak) arasında ve koroner arterlerin proksimal, orta, distal bölgelerinde izlenen stenoz dereceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, 64-detektörlü koroner BT anjiyografinin sağladığı yüksek kalitede görüntü ile diyabetik hastalarda koroner arterler, bypass greftleri ve stent restenozları non-invazif olarak değerlendirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In coronary artery disease, it is important to define the plaque characteristics and the risk factor modifications are important in diabetic and non-diabetic patients. In diabetic patients, diffuse atherosclerosis is more frequently seen and acute coronary syndromes are usually the result of a rupture from an atherosclerotic plaque which is not critically stenotic. For this reason, recognizing early coronary artery atherosclerosis is important for prevention of progression, and complications. In our study, we evaluated diabetic patients with bypass history, coronary stents, and suspected of atherosclerosis by using MDCT. We scanned a total 252 patients with CT angiography, 75 patients with bypass and 26 patients with stents. We found that 40 patients (15%) had 1, 32 patients (12.7%) had 2, 34 patients (13.5%) had 3, 12 patients (4.8%) had 4, 1 patient (4%) had 5 arteries with at least 30% stenosis. In 133 patients, the stenosis was less than 30%. In 151 patients suspected of atherosclerosis without bypass or stent history, mostly soft atherosclerotic plaques were found (115 calcified plaques (74,2%), 124 soft plaques (80%), 68 mixed plaque (43,9%). Of 75 patients with bypass history, 57 (76%) patients had patent bypass grafts without stenosis and 18 (24%) patients had at least one stenotic bypass graft. In 12 of 26 patients with stents, invasive angiography was performed and sensitivity and specificity of coronary CT angiography were 80% and 100% in showing the stenosis. In 252 diabetic patients, the relationship between the LDL levels and plaque types (calcified, mixed, soft) and the severity of the stenosis in the proximal, middle or distal areas of the coronary arteries were not statistically significant. In conclusion, high quality coronary CT angiography permits evaluation of bypass grafts, stent restenosis, and coronary arteries non-invasively in diabetic patients.